توجه بانک مرکزی فیلیپین به بانکداری اسلامی

کد خبر: 314522 چهارشنبه 8 آبان 1398 - 11:47
توجه بانک مرکزی فیلیپین به بانکداری اسلامی

به گزارش eurasiareview، بانک مرکزی فیلیپین برنامه‌ای برای اجرایی شدن هر چه سریعتر قوانین بانکداری اسلامی در نظر دارد. این اقدام دولت فیلیپین در حالی انجام می‌گیرد که این کشور قصد تقویت اقتصاد اسلامی و حلال در دارد.

چوچی فوناسیر معاون مدیر بانک مرکزی فیلیپین در این رابطه به خبرنگاران گفت: اقتصاد، امور مالی و خدماتی سازگار با شریعت اسلامی امیدوارکننده است. در تلاش هستیم به وام‌دهندگان محلی اجازه تاسیس شعب بانکداری اسلامی را بدهیم.

فوناسیر گفت: بانک مرکزی فیلیپین قصد دارد تا پیش از پایان سال جاری، قوانین بانکداری اسلامی تصویب شده را اجرایی کند.

وی اضافه کرد که بانک های سازگار با شریعت نیز مجاز به فعالیت محلی خواهند بود و این شیوه بانکداری در فیلیپین پتانسیل بالایی دارد و امیدوارکننده است.

گفتنی است دولت فیلیپین در ماه آگوست قانونی را برای ارتقاء امور مالی اسلامی تصویب کرد. اگرچه حدود 10 درصد از مردم این کشور را مسلمانان تشکیل می دهند اما بخش کمی از صنعت بانکداری در فیلیپین اسلامی و مطابق قوانین شریعت است. این کشور 45 گروه بانکی جهانی و تجاری دارد که تنها یکی از آنها - بانک سرمایه‌گذاری اسلامی الامانه فیلیپین - بر اساس اصول شرع فعالیت می‌کند.

طبق قانون تصویب شده در ماه آگوست ، بانک های محلی مجاز به رعایت ترتیبات بانکداری اسلامی هستند، اما دیگر اختیارات مربوطه و ترسیم جزئیات به عهده بانک مرکزی گذاشته شده است. بهره‌برداری کامل از شرکت‌های تابعه این امکان را به وام‌دهندگان می‌دهد تا طیف گسترده‌تری از خدمات سازگار با شریعت را از طریق یک پنجره ارائه دهند ، که بخشی از بانک مادر محسوب می شود.

منبع: خبرگزاری حوزه