پیشنهاد پول‌طلا برای رفع چالش‌های خلق پول

کد خبر: 314518 دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 - 11:43
پیشنهاد پول‌طلا برای رفع چالش‌های خلق پول

حجت الاسلام سید محمدحسین متولی امامی، در نشست علمی «پول‌طلا، پول خلقت، تورم‌گریز و تحریم‌ناپذیر»، اظهار کرد: موضوع اقتصادی که امروز مسئله کشور و چالشی برای ایران شده است سال‌ها مورد توجه و تمرکز ما بوده است.

وی با بیان اینکه جمعی از افراد دغدغه‌مند از جمله وی در کارگروه اقتصاد موسسه فتوح اندیشه هم بر این مسئله مورد تمرکز کرده‌اند، گفت: موسسه تحقیقات راهبردی تمدن اسلامی اصفهان (متا) از سال۹۰ با پیگیری دانشجوبان و طلاب فعالیت خود را آغاز کرده و مباحث فقه مضاف را با مخاطب طلاب و مباحث تمدنی اسلامی را با مخاطب دانشجویی برگزار کرد.

حجت‌الاسلام متولی امامی با اشاره به اینکه ما همواره مورد تاکید داشتیم که تمدن نوین اسلامی لازمه ادامه حرکت است تصریح کرد: انقلاب اسلامی را باید یک پدیده تمدنی بدانیم و تا زمانی که چنین نگاهی نداشته باشیم، بحث روی مباحث اقتصادی فایده ای ندارد.

وی بیان کرد: هرکجا ما وارد چالش شدیم به این دلیل بوده که ایده اصلی انقلاب بسط پیدا نکرده است، اگر ما و هر تمدنی نظام‌های مبتنی بر ایده‌های خودش را تولید نکند، دچار مشکل می‌شود.

وی با بیان اینکه تمدن در چند دهه ایجاد نمی‌شود و عمری بالای ۱۰۰سال لازم است، خاطرنشان کرد: بنابراین اگر کسی درک تمدنی داشته باشد وضعیت فعلی ایران را قابل قبول می‌داند.

حجت الاسلام متولی امامی یادآور شد: معتقدیم نظام معیشتی واقتصادی مبتنی بر اسلام در بستر جمهوری اسلامی باید شکل بگیرد، نظام سیاسی جدید شکل گرفته مبتنی بر ولایت فقیه که حاصل زمین بازی جدیدی بود که امام راحل ایجاد کرد و به نظام های سیاسی سکولار و مارکسیست نه گفت، بنابراین باید زمین بازی سیستم اقتصادی جدید جدا از سیستم اقتصادی جهان ایجاد کنیم .

وی اذعان کرد: اگر زمین بازی اقتصادی خود را مبتنی بر پول‌طلا ایجاد کنیم، مشکلات حل می‌شود، ما معتقد نیستیم که غرب را کنار بگذاریم بلکه باید به شکلی استفاده کرد، نظام های تمدنی غرب باید در ساختار نظام تمدنی ما استحاله شوند تا میوه و ثمره آن را مصرف کنیم.،

مدیر موسسه تحقیقات راهبردی تمدن اسلامی عنوان کرد: بزرگترین معضل جمهوری اسلامی در مسئله اقتصادی ایجاد خلق پول بدون پشتوانه است که شکاف طبقاتی عجیبی در جامعه ایجاد می کند و یک ربای سیستمی را رقم می‌زند.

وی با اشاره به اینکه ما در کشور خدمات، فکر و نیروی انسانی و منابع کم نداریم ابراز کرد: ما مشکلی که داریم که موجب شده تصور ناکارآمدی نظام ایجاد کند، تورم است که ریشه اصلی آن در خلق پول است.

حجت الاسلام متولی امامی اذعان کرد: اگر ما به پول ثابت برگردیم می تواند یک نقطه ثقل ثابت برای تغییر زمین بازی در اقتصاد برای ما ایجاد کند، در مبحث شرعی و اسلام هم پول‌طلا مدنظر است.

وی افزود: به تعبیر مرحوم آیت الله العظمی بهجت در شرایط فعلی قرض ممکن نیست، چون اگر من یک میلیون به کسی قرض بدهم و سال دیگر فرد قرض گیرنده چقدر به من بدهد که هم به من ظلم نشود و نه بی‌عدالتی و نه ربا باشد.

مدیر موسسه تحقیقات راهبردی تمدن اسلامی متذکر شد: پول‌طلا ایده‌ای است که با فرهنگ ایرانی اسلامی و هم فقه اسلامی آمیخته شده و می تواند به یک مسئله جهان اسلامی تبدیل شود.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم حائری شیرازی وآیت الله اراکی از جمله کسانی هستند که اعتقاد به بازگشت به پول ثابت و پول‌طلا دارند، در جهان اسلام در سال۲۰۱۰ در مالزی دینار اسلامی ضرب می شود و اشرف محمد دوابه و عمر نذار حسین هندی که مسئله پول‌طلا را معتقدند از جمله افراد جهانی هستند که این اعتقاد را دارند.

حجت الاسلام متولی امامی عنوان کرد: سؤال اینجا است، چرا این بحث در جهان شکل نگرفته، طبق افراد شاخص جهانی تنها نظام جمهوری اسلامی که نظام سیاسی آماده و حاکمیت مبتنی بر اسلام دارد امکان و توانایی تحقق پول ثابت و پول‌طلا رادارند.

وی بیان کرد: ما تلاش می‌ کنیم که به نیروهای انقلابی جرأت ورود به میدان بازی اقتصادی و تحقق پول‌طلا را بدهیم، معتقدیم نظریه پول‌طلا را در بستر نظام اسلامی تحقق یابد.

مدیر موسسه تحقیقات راهبردی تمدن اسلامی تصریح کرد: سفره اقتصادی جمهوری اسلامی باید از سفره اقتصادی جهان جدا شود تا تمدن اسلامی و حیات انقلاب ادامه یابد، جریان لیبرال و سرمایه دار به دنبال خلق پول است، جریان حزب‌الله و نیروهای انقلابی باید به یک اتفاق نظری در زمینه لزوم پول‌طلا و پول ثابت برسد.

منبع: حوزه‌نیوز