نخستین بانک اسلامی تاجیکستان در شرف تاسیس

کد خبر: 304431 جمعه 11 مرداد 1398 - 9:39
نخستین بانک اسلامی تاجیکستان در شرف تاسیس

به گزارش آسیاپلاس، بانک ملی تاجیکستان در حال حاضر در حال بررسی درخواست شرکت سهامی عام «توحید بانک» برای اعطای مجوز بانکداری اسلامی در این کشور است.

در این راستا «صاحب‌کار بانک» (شرکت مشترک سهامی با حمایت بخش خصوصی) در مرحله نهایی تبدیل شدن به اولین بانک اسلامی در تاجیکستان است. با تصمیم جلسه سالیانه سهامداران این بانک، موسسه مذکور به «توحید بانک» تبدیل شده است.

پس از ثبت این موضوع توسط کمیته مالیات دولت تاجیکستان، توحید بانک مجوز لازم را برای عملکرد خود از بانک ملی دریافت خواهد کرد.

بانک مرکزی تاجیکستان در حال حاضر در حال بررسی بسته اسناد ثبت شده توسط این بانک در انطباق با بند 12، ماده 1 قانون اساسی تاجیکستان در مورد بانکداری اسلامی است. انتظار می‌رود بانک مرکزی دیدگاه خود را در خصوص سازگاری و یا عدم سازگاری این اسناد با ملزومات قانونی کشور، طی 3 ماه از تاریخ دریافت درخواست اعلام کند.

یادآور می‌شود، صاحب‌کار بانک عملیات خود را برای تبدیل به بانک اسلامی از اکتبر 2017 آغاز کرده است. شیرعلی زرداف، رئیس هیات مدیره این بانک و خالد العبودی، مدیر اجرایی سازمان «همکاری اسلامی برای توسعه بخش خصوصی» یک تفاهم‌نامه مکاری در اوایل اکتبر 2017 در دوشنبه به امضا رساندند.

صاحب‌کار بانک در سال 1999 در بانک مرکزی تاجیکستان به ثبت رسیده است. تاسیس این بانک بر پایه «تاجیک بانک بیزنس» که در دوشنبه مستقر بود و 5 شاخه و 42 مرکز خدمات بانکی در بخش‌های مختلف تاجیکستان داشت، صورت گرفت.

همانطور که پیش از این نیز در گزارش‌ها آماده بود، «بانک رشد تاجیکستان» که وظیفه اعطای وام را دارد نیز از سال 2015 برای تبدیل شدن به بانک اسلامی اقدام کرده است. این بانک نیز تفاهم‌نامه‌ دیگری برای انتقال به بانکداری اسلامی با سازمان «همکاری اسلامی برای توسعه بخش خصوصی» به امضا رسانده است. به‌هرحال، همچنان تصمیمی در این باره نیز صورت نگرفته است.

قانون فعالیت‌های بانکداری اسلامی در تاجیکستان از تاریخ 5 آگوست سال 2014 به اجرا در آمده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم