تصویب دستورالعمل انتشار اوراق وکالت در کمیته فقهی سازمان بورس

کد خبر: 304402 شنبه 22 تیر 1398 - 18:9
تصویب دستورالعمل انتشار اوراق وکالت در کمیته فقهی سازمان بورس

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسویان، نایب‌رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره جزئیات جلسه اخیر این کمیته گفت: موضوع این جلسه دستورالعمل انتشار اوراق وکالت بود. چندی پیش کمیته فقهی اوراق جدیدی را به نام اوراق وکالت طراحی کرده بود. جلسات متعددی برگزار شد و الحمدلله این ابزار جدید، که یک ویژگی برجسته در قیاس با صکوک دیگر دارد، به تصویب رسید و در شورای عالی بورس هم مورد تأیید قرار گرفت و تصویب شد.

وی ادامه داد: دستورالعمل این اوراق تهیه شده بود اما چون طبق برنامه باید این دستورالعمل در کمیته فقهی قرائت و اصلاح می‌شد و اگر موارد خاصی وجود داشت، مطرح می‌شد، لذا در جلسه اخیر کمیته فقهی این دستورالعمل قرائت شد و به تأیید کمیته فقهی رسید و امید است که به زودی شاهد عملیاتی شدن صکوک یا اوراق وکالت در بازار سرمایه باشیم.

موسویان اظهار کرد: اوراق وکالت در مواردی که اصطلاحاً کار متنوع است و بانی می‌خواهد اقدامات مختلفی را انجام دهد که به تنهایی در چارچوب اوراق مشارکت، مرابحه یا اجاره نمی‌گنجد و باید فعالیت‌های متنوع از خرید تأسیسات گرفته تا اجاره دارایی‌ها و احداث پروژه داشته باشد. در این موارد اوراق وکالت کارآیی خوبی دارد و می‌تواند به اقتصاد ملی و اقتصاد مقاومتی کمک کند.

منبع: خبرگزاری ایکنا