ابزارهای مالی بدون تایید کمیته فقهی اجرایی نمی‌شود

کد خبر: 304386 یکشنبه 26 خرداد 1398 - 18:23
ابزارهای مالی بدون تایید کمیته فقهی اجرایی نمی‌شود

به گزارش ایبِنا به نقل از سنا، شاپور محمدی گفت: ما به همه اطمینان می‌دهیم تمام قوانین بازار سرمایه ایران منطبق با شریعت اسلام است.

رییس سازمان بورس با اشاره به شکل گیری کمیته فقهی بازار سرمایه ادامه داد: کمیته فقهی بازار سرمایه ایران کار خود را از سال ٢٠٠٧ میلادی آغاز کرده و از آن زمان تاکنون به صورت هفتگی تمام فعالیت‌های بورس ایران را رصد می‌کند و ابزارهای مالی، بدون تایید این کمیته قابل استفاده نیست. بازار سرمایه در عرصه اجرا همه تلاش خود را به کار می‌گیرد که مسائل فقهی کاملا مورد توجه باشد.

محمدی ادامه داد: نحوه انجام معاملات، شامل فرآیند پیش از معاملات، زمان معاملات و پس از معاملات در این کمیته رصد می شود و در صورت هرگونه ابهامی به آرای آن رجوع می شود. بدین ترتیب ما چه در حوزه ابزارها و در بحث معاملات بازار سرمایه کاملا منطبق با شریعت عمل می‌کنیم.

رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه امروز در بازار سرمایه ایران، ابزارهای مالی اسلامی متنوعی مانند «صکوک استصناع، اوراق منفعت، اوراق وکالت، اوراق مرابحه، اوراق جعاله، اوراق اجاره» و ... در دسترس است، افزود: در کنار این ابزارها که دارای حدود مشخص و برخاسته از دین مبین اسلام است، امکان استفاده از سایر ابزارهای مرسوم دنیا همچون اختیار خرید و فروش، قراردادهای آتی و غیره در کمیته فقهی بررسی و از نسخه منطبق با شریعت آنها در بازار سرمایه ایران بهره‌برداری می‌شود.

 

فروش تعهدی سهام جایگزین فروش استقراضی

وی ادامه داد: اخیراً کمیته فقهی فروش تعهدی سهام را مورد بررسی قرار داده است. این ابزار در واقع جایگزین فروش استقراضی است.

محمدی افزود: تمامی ابزارهای مالی کلاسیک در کمیته فقهی بازار سرمایه ایران بررسی و نسخه منطبق با شریعت آن طراحی شده و مورد استفاده است. همچنین ابزارهای مالی و اسلامی نیز به صورت کامل در دسترس فعالین بازار سرمایه ایران قرار دارد. با این شرایط می‌توان گفت جعبه ابزارهای مالی حاضر در بازار سرمایه ایران چه با رویکرد کلاسیک و چه اسلامی تکمیل شده و لازم است اشاره کنم که ما مایل به اشتراک‌گذاری این ابزارها با سایر کشورها هم هستیم.

 محمدی افزود: باید یادآور شد استفاده از این ابزارها در بازار سرمایه ایران عملیاتی شده و با اقبال سرمایه‌گذاران نیز رو‌به‌رو است.

 

فعالیت ٢١١ صندوق مشترک سرمایه‌گذاری

رییس سازمان بورس با بیان اینکه علاوه بر ابزارهای اسلامی، نهادهای مالی نیز مورد توجه قرار گرفته است، افزود: تعداد صندوق‌های مشترک سرمایه‌گذاری ما نیز به عدد ٢١١ رسیده است. شرکت‌های سرمایه‌گذاری در ایران توسعه خوبی را تجربه کرده‌اند و تامین سرمایه‌ها و مشاورین حرفه‌ای سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها و نیز امروز در بازار سرمایه ما حضور فعال دارند و سهام بیش از ۶٠٠ شرکت در بورس و فرابورس داد و ستد می‌شود.

 محمدی خاطر نشان شد: کمیته فقهی به حوزه‌های نوین از جمله ارزهای دیحیتال و بلاک‌چین نیز وارد شده و بررسی‌های گسترده‌ای در این زمینه انجام داده است.

سخنگوی شورای عالی بورس افزود: همه اقدامات ما در قالب پکیجی به زبان عربی ترجمه شده و در اختیار کشورهای اسلامی قرار گرفته است و تمایل داریم در بحث انتقال تجربه با سایر کشورها مشارکت داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری ایبِنا