انتشار پیش‌نویس اصول محوری سیستم‌های اثربخش بیمه سپرده اسلامی

کد خبر: 304383 شنبه 25 خرداد 1398 - 9:14
انتشار پیش‌نویس اصول محوری سیستم‌های اثربخش بیمه سپرده اسلامی

به گزارش پورتال بانکداری اسلامی، صنعت خدمات مالی اسلامی در سال‌های گذشته رشد زیادی را تجربه کرده و نه‌تنها کشورهای اسلامی بلکه بسیاری از کشورهای غیراسلامی نیز وارد این صنعت شده‌اند. با توسعه این صنعت، تعداد و حجم فعالیت موسسات ارائه‌دهنده خدمات مالی اسلامی و تنوع محصولات عرضه شده از سوی آنها و چارچوب‌ها و زیرساخت‌های حقوقی و مقرراتی نیز توسعه پیدا کرده است. از این رو موسسات مالی اسلامی در بسیاری از کشورها سهم قابل توجهی از بازار را به دست آورده و بخش مهمی از نظام مالی را تشکیل می‌دهند. در عین حال رشد این‌گونه موسسات، چالش‌هایی را نیز در رابطه با ثبات مالی از جهت حمایت از مشتریان آنها به همراه داشته است.

بنابراین نهادهای مقررات‌گذار همچون هیئت خدمات مالی اسلامی (IFSB) درصدد برآمده‌اند تا برای کاهش چالش‌های پیش رو و تقویت ثبات مالی در زمینه صنعت مالی اسلامی، زمینه توسعه این صنعت را بهتر فراهم سازند. این نهاد به تازگی پیش‌نویس برخی اصول محوری درباره سیستم‌های اثربخش بیمه سپرده اسلامی را ارائه کرده تا از طریق آن موسسات مالی اسلامی به ویژه بانک‌ها و نیز ناظران بانکی در کشورهای گوناگون بتوانند سازکارهای مناسبی را برای بیمه سپرده‌ها و کمک به تقویت ثبات مالی طراحی و اجرا نمایند.

این سند که با همکاری انجمن بین‌المللی بیمه‌گران سپرده (IADI) در تاریخ ۲۲ می ۲۰۱۹ منتشر شده، مشتمل بر چهار بخش است؛ بخش اول مربوط به زمینه و اهداف مربوط به تدوین اصول محوری است. در بخش دوم اصطلاحات کلیدی مرتبط تبیین شده است. بخش سوم به مسائلی همچون مخاطره اخلاقی، محیط عملیاتی (شرایط کلان اقتصاد، ساختار موسسات، مقررات‌گذاری احتیاطی، چارچوب قانونی و شیوه حسابداری و افشا) و سایر ملاحظات می‌پردازد. سرانجام در بخش چهارم اصول محوری در قالب هفده مورد ارائه شده است.

علاقمندان می‌توانند متن کامل این سند را از این نشانی دریافت نمایند.

دکتر رسول خوانساری