دریافت گواهی انطباق با شریعت توسط یک رمز ارز در سوئیس

کد خبر: 293940 دوشنبه 12 آذر 1397 - 10:51
دریافت گواهی انطباق با شریعت توسط یک رمز ارز در سوئیس

به گزارش خبرگزاری رویترز، به‌تازگی یک شرکت سوئیسی فعال در زمینه فناوری‌های مالی (فین‌تک) به نام X8 AG توانسته برای ارز دیجیتال خود به نام X8C، از طرف فقهای اسلامی گواهینامه انطباق با شریعت دریافت کند. این شرکت قصد دارد فعالیت خود را در غرب آسیا گسترش دهد. این شرکت در شهر زوگ که به دره دیجیتال سوئیس مشهور است، واقع شده و خود را یکی از پیشگامان توکن‌های پایدار بر پایه اتریوم معرفی کرده است.

برخی شرکت‌های فعال در زمینه فناوری مالی از جمله شرکت X8 AG، کسب‌وکار خود را به سمت فعالیت‌های منطبق با شریعت سوق داده‌اند، تا بتوانند فعالیت‌های خود را در غرب آسیا گسترش دهند. زیرا مقررات‌گذاران و بورس‌های مالی در غرب آسیا در پی جذب شرکت‌های جدید و ترغیب نوآوری در این منطقه‌اند. در نتیجه فقهای اسلامی نیز به دنبال ارزیابی شرعی ارزهای دیجیتال، نوسان قیمت و انواع دارایی‌های پشتوانه توکن‌های دیجیتال بوده‌اند.

فرانچسکا گریکو مدیر و موسس شرکت X8 AG گفته است: «شرکت امیدوار است رمزارز مبتنی بر اتریوم خود که دارای پشتوانه‌ای شامل سبدی از هشت ارز اصلی و طلا است، بتواند مسائل و چالش‌های مربوط به انطباق با شریعت را برطرف کند». او افزوده است: «منطقه خلیج فارس مکان بسیار خوبی برای شرکت‌های فعال در زمینه فناوری مالی است، زیرا کشورهای منطقه قصد دارند به قطب صنعت فناوری مالی تبدیل شوند. مقررات‌گذاران منطقه شرایط خوبی برای فعالیت شرکت‌های فین‌تک فراهم کرده‌اند ولی همچنان نسبت به رمزارز محتاط‌اند و این امر فرصت خوبی برای ارائه رمزارزهای باثبات[1] فراهم می‌سازد».

شرکت X8 AG قصد دارد یک صرافی رمزارزی منطبق با شریعت نیز در منطقه راه‌اندازی کند و مذاکراتی را نیز با صرافی‌های مستقر در ابوظبی، دبی و بحران داشته است. این شرکت گواهی انطباق با شریعت برای رمزارز خود را از یک موسسه مشاوره فقهی دارای مجوز از بانک مرکزی بحرین به نام دفتر بررسی شرعی (SRB)، دریافت کرده است. طی چند سال گذشته، فقهای اسلامی دیدگاه‌های گوناگونی درباره ارزرمزها و بحث انطباق با شریعت در آنها ارائه کرده‌اند. برخی از آنها معامله رمزارزها را با انتقال حقوق مقایسه کرده‌اند و از این جهت آن را مجاز می‌دانند.

رسول خوانساری[1]. Stablecoins