کارشناسی حداکثری طرح جدید بانکداری طی سه سال گذشته

کد خبر: 293927 سه شنبه 29 آبان 1397 - 10:17
کارشناسی حداکثری طرح جدید بانکداری طی سه سال گذشته

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، درباره دیدگاه این کمیسیون نسبت به نامه‌نگاری اخیر جمعی از اساتید اقتصاد اسلامی به کمیسیون اقتصادی برای لغو اجرای آزمایشی قانون جدید بانکداری اسلامی اظهار کرد: این نامه به کمیسیون اقتصادی رسیده و بنده هم آن را مطالعه کرده‌ام ولی درباره اینکه گفته‌اند با اقتصاددانان و صاحب‌نظران اقتصاد اسلامی در روند تدوین طرح «قانون جامع بانکداری جمهوری اسلامی ایران» مشورت نشده است باید گفت که سه سال است در مورد این طرح مشغول فعالیت هستیم اما حتی یک جلسه نبوده که نمایندگان اتاق بازرگانی، اصناف، اتاق تعاون و.... به عنوان نمایندگان تشکلات مردمی در جلسات ما نبوده باشند.

 

برای آماده‌سازی طرح بانکداری اسلامی نظر کارشناسان اخذ شده است

وی ادامه داد: همچنین در جلسات کمیسیون اقتصادی، نمایندگان دیوان محاسبات، نمایندگان نظام بانکی، کارشناسان اقتصادی و اقتصاد اسلامی، کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس و همچنین نمایندگانی از دستگاه‌های مختلف اجرایی حضور داشته‌اند.

پورابراهیمی تأکید کرد: حتی در سایت مرکز پژوهش‌های مجلس فراخوان گذاشتیم تا کارشناسان نظرات خود را در مورد طرح آماده شده اعلام کنند. بارها اعلام کردیم منتظر اعلام نظر کارشناسان و صاحبنظران هستیم و این طرح را برای بسیاری از آنان هم ارسال کردیم.

 

ارائه طرح بانکداری اسلامی به محضر مراجع تقلید

رئیس‌ کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: حتی متن اولیه لایحه اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا را نزد مراجع محترم تقلید، از جمله حضرات آیات جوادی آملی، مکارم شیرازی، سبحانی و علوی بروجردی بردیم تا در در مورد آن اظهار نظر کنند و با توجه به اینکه مسائل شرعی در این طرح مورد اشاره قرار گرفته بنابراین آن را برای مراکز تخصصی و حوزوی هم ارسال کردیم.

منتخب مردم کرمان و راور در خانه ملت یادآور شد: تمام مراحلی که برای آماده‌سازی این طرح لازم بوده، طی شده است و در نهایت به این جمع‌بندی که آماده شده، رسیده‌ایم؛ بنابراین چنین انتقاداتی درباره عدم مشورت با کارشناسان را منطقی و صحیح نمی‌دانم.

منبع: خبرگزاری ایکنا