رکوردشکنی با صکوک اجاره

کد خبر: 293810 چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 15:46
رکوردشکنی با صکوک اجاره

بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران از روز گذشته و به مدت سه روز کاری شاهد پذیره‌نویسی صکوک اجاره سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی در نمادهای «شستا۰۰۱» تا «شستا۰۰۴» به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال است که نرخ اجاره بهای این اوراق ۱۹ درصد و مواعد پرداخت آن هر ۶ ماه یک‌بار از زمان انتشار است.

  این سری از اوراق اجاره سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی دارای ۴ متعهد پذیره‌نویس و بازارگردان است که هر یک از آنان در یکی از نمادهای این اوراق عملیات بازارگردانی را انجام خواهند داد. بدین ترتیب در نماد «شستا۰۰۱» تامین سرمایه امین متعهد به پذیره‌نویسی و بازارگردانی ۳ هزار میلیارد ریال، در نماد «شستا۰۰۲» تامین سرمایه تمدن مبلغ ۴ هزار میلیارد ریال، در نماد «شستا۰۰۳» شرکت تامین سرمایه سپهر مبلغ ۳ هزار میلیارد ریال و در نماد «شستا۰۰۴» نیز تامین سرمایه نوین متعهد به پذیره‌نویسی و بازارگردانی ۲ هزار میلیارد ریال از اوراق اجاره سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی خواهند بود.

 

از سوی دیگر این صکوک اجاره مبتنی بر سهام که موضوع انتشار آن تسویه مطالبات سازمان تامین اجتماعی است دارای دوره اجاره ۳۶ ماهه بوده و مشخصات دارایی تحت اجاره نیز تعداد ۸ میلیارد و ۶۷۰ میلیون و ۵۲۰ هزار و ۲۳۱ سهم شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین (تاپیکو) با قیمت هر سهم یک‌ هزار و ۳۸۴ ریال است.

در این میان سایر ارکان اوراق نیز به ترتیب شامل حسابرس، سازمان حسابرسی؛ عامل فروش، شرکت کارگزاری امین آوید؛ عامل پرداخت، شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه و وثیقه‌گذار سهام، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی است.

بر این اساس از روز ۲۳ مردادماه ۱۳۹۷ تا شنبه بیست‌وهفتم این ماه در بازار ابزارهای نوین مالی، پذیره‌نویسی صکوک اجاره سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی صورت می‌گیرد که در ادامه دو پذیره‌نویسی دیگر از این سری اوراق اجاره که در اسفندماه سال گذشته در فرابورس ایران رقم خورده بود، به شمار می‌رود.

شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی پیش‌تر در تاریخ ۲۲ و ۲۶ اسفندماه سال ۱۳۹۶، به ترتیب دو مرحله صکوک اجاره سهام را با هدف تسویه مطالبات سازمان تامین اجتماعی به ارزش مجموع ۳۰ هزار میلیارد ریال از طریق بازار ابزارهای نوین مالی پذیره‌نویسی کرده بود که با احتساب پذیره‌نویسی سری سوم این اوراق که از امروز در بازار فرابورس ایران صورت گرفت، در مجموع مبلغ ۴۲ هزار میلیارد ریال صکوک اجاره سهام از طریق بازار فرابورس به فروش خواهد رسید که بیشترین مبلغ پذیره‌نویسی این اوراق در بازار سرمایه تا کنون محسوب می‌شود.

لازم به ذکر در نخستین روز از مهلت سه روزه پذیره‌نویسی اوراق اجاره مبتنی بر سهام شستا، در دو نماد «شستا۰۰۱» و «شستا۰۰۲» در مجموع مبلغ ۷ هزار میلیارد ریال، در نماد «شستا۰۰۳» مبلغ یک‌هزار میلیارد ریال و در نماد «شستا۰۰۴» مبلغ ۷۵۰ میلیارد ریال از این اوراق پذیره‌نویسی شد.

منبع: روابط عمومی فرابورس ایران