چهارمین همایش سرمایه‌گذاری ملی و نقش آن در توسعه اقتصادی کشورهای اسلامی

کد خبر: 293748 شنبه 9 تیر 1397 - 11:31
چهارمین همایش سرمایه‌گذاری ملی و نقش آن در توسعه اقتصادی کشورهای اسلامی

به گزارش تارنمای بانک توسعه اسلامی، با حمایت این بانک چهارمین همایش سرمایه‌گذاری ملی و نقش آن در توسعه اقتصادی کشورهای اسلامی در کشور گابن برگزار گردید. در این همایش دو روزه که با حضور رئیس جمهور و نخست وزیر گابن تشکیل شد، امکان‌سنجی استفاده از ایده مشارکت عمومی-خصوصی Public Private Partnerships)) به طور خاص مورد بحث قرار گرفت.

علاوه بر این، ظرفیت‌های اقتصادی موجود در کشور گابن جهت سرمایه‌گذاری و جذب منابع سرمایه‌گذاران ملی و بین‌المللی به صورت خاص مورد بحث قرار گرفت. در این رابطه تاکید گردید که گابن از ظرفیت‌ها و نقاط قوت بسیاری جهت سرمایه‌گذاری و تولید برخوردار است و انتظار می‌رود این سرمایه‌گذاری‌ها برای بانک‌ها و موسسات اعتباری تامین مالی کننده پروژه‌ها، سود مناسبی به همراه داشته باشد.

در این همایش همچنین بر نقش بانک‌ها و موسسات مالی-اعتباری اسلامی جهت تامین مالی فعالیت‌های توسعه‌ای در گابن تاکید شد. به ویژه آنکه برخی از عقود اسلامی مانند: مشارکت، استصناع، مضاربه و غیره، از ظرفیت‌های بالایی جهت تامین مالی طرح‌های بزرگ اقتصادی برخوردار هستند و می‌توان با استفاده از این عقود، امکان تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای و زیرساختی را فراهم کرد.

مقوله مهم دیگری که در این همایش مورد بحث صاحب‌نظران و اندیشمندان قرار گرفت، مسئله سرمایه‌گذاری ملی (Sovereign Investment) و اهمیت آن بود. در این رابطه تاکید گردید که در پروژه‌های بلندمدت اقتصادی که در طولانی‌مدت به بازدهی می‌رسند و به همین دلیل بخش خصوصی از انگیزه کافی جهت سرمایه‌گذاری در آنها برخوردار نیست، نیاز جدی به استفاده از سرمایه‌گذاری‌های دولتی و ملی وجود دارد و این می‌تواند بستر مناسب برای توسعه اقتصادی را فراهم کند.

دکتر حسین میثمی