آخرین تحولات بازار صکوک در گزارش IIFM

کد خبر: 293688 یکشنبه 27 خرداد 1397 - 11:24
آخرین تحولات بازار صکوک در گزارش IIFM

موسسه بازار بین‌المللی مالی اسلامی (IIFM) به تازگی ویرایش هفتم گزارش صکوک در سال ۲۰۱۸ را منتشر کرده و در آن به بررسی جامع بازار جهانی صکوک و ارائه آمار و اطلاعات مربوط به آن پرداخته است. در این گزارش روند رشد و توسعه بازار داخلی و بین‌المللی صکوک در سال‌های اخیر به تفکیک کشورها، ساختارها و برخی شاخص‌های دیگر بررسی شده است. همچنین با ارائه مقالات و برخی نمونه‌های برجسته در زمینه انتشار صکوک تلاش کرده تا فهم بهتری از این ابزار متداول در بازار سرمایه اسلامی ایجاد کند.

طبق گزارش بازار بین‌المللی مالی اسلامی، بازار صکوک روند تکامل و رشد خود را ادامه می‌دهد و موسسات دولتی و شبه‌دولتی جدیدی نیز به این بازار وارد می‌شوند. در عین حال بر لزوم ورود بیشتر ناشران شرکتی در این بازار تاکید شده است. بر اساس آمار ارائه شده در این گزارش، حجم صکوک منتشر شده در سال ۲۰۱۷، بالغ بر ۱۱۶٫۷ میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال ۲۰۱۶، حدود ۳۲ درصد افزایش یافته است. بخش زیادی از این افزایش مربوط به انتشار صکوک دولتی توسط عربستان به همراه تداوم انتشار صکوک توسط کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، آسیای شرقی و افریقا است.

از مجموع صکوک منتشر شده در سال ۲۰۱۷، ۷۹٫۱ میلیارد دلار مربوط به صکوک داخلی و ۳۷٫۶ میلیارد دلار نیز مربوط به صکوک بین‌المللی بوده است. در سال ۲۰۱۷، بیشتر ناشران صکوک داخلی از نوع دولتی (۵۵ درصد) و شرکتی (۲۵ درصد) و بیشتر ناشران صکوک بین‌المللی نیز از نوع دولتی (۴۸ درصد) و شبه‌دولتی (۳۷ درصد) بوده‌اند.

بر اساس آمار ارائه شده در این گزارش، حجم کل صکوک منتشر شده از ابتدای سال ۲۰۰۱ تا پایان سال ۲۰۱۷ به ۹۷۹٫۲ میلیارد دلار می‌رسد. حجم صکوک سررسید نشده در پایان سال ۲۰۱۷ به ۱۰۴ میلیارد دلار رسیده است و در این میان کشورهای مالزی، عربستان و اندونزی بیشترین سهم از حجم صکوک سررسید نشده را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین در سال‌های اخیر ناشران تمایل بیشتری به استفاده از ساختارهای مبتنی بر وکالت، مرابحه و صکوک ترکیبی نشان داده‌اند.

علاقمندان به دریافت این گزارش می‌توانند به این نشانی مراجعه فرمایند.

رسول خوانساری