به بدهکاری که نمی‌تواند بدهی خود را بدهد، مهلت دهید

کد خبر: 293653 یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 - 16:17
به بدهکاری که نمی‌تواند بدهی خود را بدهد، مهلت دهید

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار جمعی از مسئولین حراست بانک سپه کشور که در مدرسه امیرالمؤمنین(ع) قم برگزار شد، به مسائل مهم در بانکداری اشاره کردند و گفتند: اساسا فلسفه تاسیس بانک حفظ اموال مردم است. سابقا مردم مجبور بودند، اموال خود را مخفی کنند، اما الان مرکزی به نام بانک است که حافظ اموال مردم است و یقین دارند، اموال مردم در بانک حیف و میل نمی‌شود. این ضرورت اجتماعی را بانک‌ها برای خود قرار دادند.

این مرجع تقلید افزودند: اما هدف دوم از راه‌اندازی بانک این است که  بانک‌ها اموال را در مسیر فعالیت مثبت اقتصادی بکار بگیرند. مردم سرمایه کمی دارند. وقتی همه در کنار هم در بانک بگذارند، تبدیل به سرمایه عظیم می‌شود و می‌توان برای فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی به کار گرفت.

معظم له بیان داشتند: سرمایه کوچکی که در دنیای امروز بازده ندارد، با تجمیع در جایی مانند بانک می‌توان به صورت احسن تبدیل کرد و به دو صورت به کار گرفت.

 ایشان افزودند:  یک قسم فعالیت اقتصادی بانک این است که یا خود بانک برای فعالیت اقتصادی، سرمایه را  بکار بگیرد یا به مردم بدهد تا مردم در فعالیت‌های خصوصی بکار گیرند، بخش خصوصی گاهی سرمایه کلان و کوچک دارند، اگر این ها سالم کار کنند، بانک‌ها به رسالت خود عمل کرده‌اند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بابیان اینکه شرط سالم کار کردن بانک این است که ربا حذف شود، گفتند: ربا مایه بدبختی جامعه اسلامی و ویرانی اقتصادی است و اندیشمندان نشستند و فکر کردند مسائلی مانند عقود اسلامی و شرعیه و بانکداری بدون ربا را به وجود آوردند.

ایشان افزودند: اگر به این معیارها عمل شود، باعث شکوفایی اقتصادی می‌شود و اگر به این موارد عمل نشود، تبدیل به ربا خواری مخفی شود، مایع بدبختی می‌شود. اگر بانک داری بدون ربا باشد، جامعه مشکلی نخواهد داشت.

معظم له بیان داشتند: بسیار دیده شده وقتی به افراد به عنوان تسهیلات می‌خواهند وامی بدهند، تا کارخانه‌ای راه بیاندازد، کشاورزی و دامداری کند، بانک می‌گوید، برو فاکتور صوری بیاور. این فاکتور صوری بلای بانک ها است.

معظم له افزدند: این فرد این پول را تبدیل به جهیزیه می‌کند، بعضی می‌گویند پول گرفتیم در مسیر دیگر هزینه کردیم و رفتیم کربلا و ماشین خریدیم. این پول به صورت بدهی می‌ماند، بدهی را نمی‌تواند بدهد، به این وام‌ها، جریمه می‌خورد نمی‌تواند بدهد، که خود همین عاملی برای بدبختی است.

 ایشان افزودند: اگر بیایند تسهیلات را از عقود شرعیه به فاکتورهای صوری ببرند، یقین داشته باشید که نتیجه آن منفی است و آن چیزی که ما از بانک‌ها انتظار داریم که همانا شکوفایی اقتصادی است، تبدیل به ضد می شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشتند:  این که خود بانک فعالیت‌های اقتصادی داشته باشد. به این صورت که سرمایه‌ها را در مسیری به کار بگیرد که چندان فایده‌ای برای کشور نداشته باشد، و تنها پول در بیاورد، این عمل بانک درست نیست، بانک باید ضرورت‌ها را درنظر بگیرد. بانک پول‌ها را در مسیرهایی که باعث اسباب تجمل است، بکار گیرد، کار اشتباهی است.

این مرجع تقلید گفتند: معتقدیم قرض‌الحسنه کارمزد دارد و بانک هم مخارج دارد و گفتیم تا 4 درصد سود به دلیل مخارج بانک مشروع است؛ اما غیر از آن درست نیست و ربا است. بعضی بانک‌ها قرض‌الحسنه 28 درصدی می‌دهند، یعنی چه؟! نام رباخواری را  به دروغ، قرض‌الحسنه می‌گذارند که درست نیست.

ایشان افزودند: گفتیم 4 درصد در کل زمان، اما آن غیر از این تفسیر می‌کند و می‌گوید 4 درصد در هر سال. اگر 5 ساله باشد، سال اول 4 درصد، باقی مانده اش سال دوم، 8 درصد، باقی مانده سال سوم، 12 درصد، سال 5 به 20 درصد می رسد، در حالی که ما در کل سال 4 درصد گفتیم. نه اینکه در هر سالی یک چهار درصدی اضافه شود که آن باقی مانده سال 5 را 20 درصد بگیرند.

 معظم‌له عنوان کردند: نباید با شگردهایی، قانون را دور زد و مسائل را مخفی کرد. این درست نیست. صادقانه با مردم رفتار کنیم. قرض‌الحسنه، قرض‌الحسنه است.

ایشان بیان داشتند: مشکل دیگر جریمه بر جریمه است. کسانی نمی‌توانند بدهی خود را پرداخت کنند، خواسته کار کند ولی ورشکست شده است باید به آن فرد مهلت داد، چون این دستور قرآن کریم است. قرآن دستور می‌دهد به بدهکاری که نمی‌تواند بدهی خود را بدهد، مهلت دهید، نه اینکه زندان ببریم. البته این زندان نبردن برای کسی است که توان پرداختن ندارد. اما چرا کسی که ندارد، مهلت نمی‌دهیم و دنبال حساب سود بر سود هستیم. همین برای مردم مشکل ایجاد می‌کند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: بانک‌ها مراکز ضروری هستند؛ اما مشکلات و آسیب‌ها زیاد است. یکی از مشکلات بالا بودن سود تسهیلات عقود است. ما معتقدیم صنایع باید با خارج رقابت کند، رقابت در کیفیت و قیمت. این کار خوبی است. این چه رقم می‌تواند قیمت را پایین بیاورد درحالی که 28 درصد به بانک سود می‌دهد. کجا می‌تواند رقابت کند.

ایشان افزودند: بانک‌های خارجی یک درصد سود می‌دهند، اما بانک‌های ما چندین درصد سود از صنایع می‌گیرند. این آدم چه رقم می تواند رقابت کند؟ این نوع سودها مشکلات اقتصادی را حل نمی‌کند.

معظم له ابراز داشتند: دراین نوع مسائل بن بست نداریم، می‌توان برای حل این مسائل مانند عقود فکر کرد و راه حل داد، باید راه‌حل پیدا کرد. فعلا مشکل اقتصادی کشور از مشکل سیاسی بیشتر است و مشکل سیاسی ریشه در مشکل اقتصادی دارد که بانک یکی از مراکز اثرگذار در این عرصه است.

ایشان افزودند: بحث ارز، سود بانکی و فروختن سکه خود مشکلی دیگر است که با دست خودمان داریم عمل می‌کنیم. چون پول مردم را  از گردش خارج می‌کنیم. پول، تبدیل به سکه می‌شود و در خانه می‌ماند. یا دلار می‌فروشیم. اینها مسائلی است که باید گفت و برای حل آن فکری کرد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بابیان اینکه حراست نظارت بر همه مسائل است گفتند: در بحث حراست باید با دوست و دشمن در مسائل یکسان رفتار کنیم.

ایشان افزودند: قرآن می‌فرماید، دشمنی با قومی باعث بی‌عدالتی نشود. اگر از کسی می‌خواهید گزارش دهید، دوست یا دشمن، باید صادق باشید. دشمنی باعث بی‌عدالتی نشود. فرق نگذاشتن، قوانین را یکسان رعایت کردن از جمله مسائل مهم در صدق است.

منبع: خبرگزاری «حوزه»