کارگاه آموزشی تأمین مالی خرد اسلامی و روستایی

کد خبر: 293550 شنبه 21 بهمن 1396 - 10:19
کارگاه آموزشی تأمین مالی خرد اسلامی و روستایی

هدف از تأسیس مرکز اقتصاد و بانکداری اسلامی الهدی (CIBE)[1]، دستیابی به رشد و ارتقای بانکداری اسلامی و تأمین مالی در سراسر جهان، تحت نظارت استانداردهای سازگار با شریعت است. این مرکز با ارائه خدمات علمی و راه‌کارهایی در زمینه بانکداری و تأمین مالی اسلامی در سراسر جهان توانست در سال ۲۰۱۵ رتبه اول سازمان‌دهی سمینارهای تأمین مالی اسلامی در جهان را از سوی بانک توسعه اسلامی و خبرگزاری بین‌المللی توماس رویترز دریافت نماید. دفتر مرکزی الهدی در امارات متحده عربی است و دارای دفاتر منطقه‌ای در پاکستان و آفریقای جنوبی می‌باشد.

یکی از خدمات تخصصی این مرکز ارائه برنامه‌ها و کارگاه‌های آموزشی مختلف در زمینه بانکی و مالی اسلامی است. کارگاه‌های آموزشی مرکز فوق در سطح جهانی به رسمیت شناخته شده است و اکثر جلسات آموزشی این مرکز در کشورهای مختلف انجام می‌شود. به همین منظور، مرکز اقتصاد و بانکداری اسلامی الهدی با همکاری مرکز تخصصی تأمین مالی خرد اسلامی الهدی اقدام به برگزاری کارگاه تخصصی دو روزه با موضوع «تأمین مالی خرد اسلامی و روستایی» در نیجریه، امارات، پاکستان و کنیا نموده است.

سرفصل‌های اصلی این کارگاه آموزشی به شرح زیر می‌باشد:

-         آشنایی با اصول اولیه تأمین مالی خرد اسلامی و روستایی

-         چالش‌ها و فرصت‌های تأمین مالی خرد اسلامی

-         معرفی ابزارها و محصولات تأمین مالی خرد اسلامی (کشاورزی)؛ مرابحه، استصناع، مشارکت و مضاربه، اجاره، مشارکت کاهنده

-         آشنایی با بیمه اسلامی (تکافل) در حوزه تأمین مالی خرد

-         صکوک اجتماعی؛ ابزاری برای بخش تأمین مالی خرد

-         نوآوری و توسعه بخش تأمین مالی خرد اسلامی

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به این نشانی مراجعه نمایند.

تدوین: لیلا محرابی


[1] AlHuda Centre of Islamic Banking and Economics