موفقیت‌های مرحوم نظرپور در اقتصاد اسلامی و نظام پولی بدیلی ندارد

کد خبر: 293545 سه شنبه 10 بهمن 1396 - 11:4
موفقیت‌های مرحوم نظرپور در اقتصاد اسلامی و نظام پولی بدیلی ندارد

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمداسماعیل توسلی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به سابقه آشنایی خود با مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر محمدتقی نظرپور گفت: من و ایشان همه مقاطع تحصیلی مدرسه را در شهر آمل با هم گذراندیم و دوران تحصیل در حوزه و دانشگاه را هم در کنار یکدیگر طی کردیم. من سابقه آشنایی طولانی مدت با ایشان داشتم. ایشان از سال ۱۳۵۷ و در زمان پیروزی انقلاب از اعضای حزب جمهوری بودند و در همه مسائل مبارزاتی شرکت کردند و با شروع جنگ هم جزو رزمندگان خط مقدم جبهه بوده و در عملیات‌های مختلف هم شرکت کردند.

وی افزود: ایشان همت بالایی داشتند و تمام هم و غم و انرژی خود را در خدمت اعتلای اسلام و مسلمین و ایران قرار داده بودند و در دانشگاه هم برای خدمت رسانی در سال ۶۸ وارد رشته اقتصاد در دانشگاه مفید شدند و باز هم با یکدیگر همکلاس بودیم. ایشان سپس برای دوره ارشد به رشته توسعه در دانشگاه علامه طباطبایی وارد شدند و سپس دکتری را از دانشگاه مفید کسب کردند و هم زمان هم درس‌های حوزه را به شدت پیگیری کردند و از بهترین اساتید حوزه بهره گرفتند. چه در حوزه و چه در دانشگاه از طلبه‌ها و دانشجویان برتر بودند و پژوهش‌های موفقی هم داشته و جوایز متعددی را مانند جایزه کتاب سال حوزه کسب کردند.

توسلی ادامه داد: ایشان جزو نخبگان ما محسوب می شدند و عالم بزرگی بودند. او لحظه ای در مسیر کسب علم و دانش آرامش نداشت و اعتقاد ویژه‌ای به مباحث دینی داشتند. به نظر ایشان فقه هرگز به بن‌بست نمی‌رسد و می‌تواند مسائل را حل می‌کند و برای حل مسائل و معضلاتی که برای نظام اسلامی پیش می‌آید به فقه اعتقاد ویژه ای داشتند.

وی بیان کرد: در همه پژوهش‌ها و کتاب‌های ایشان، فقه جایگاه ویژه‌ای دارد. وی در کتاب‌های اوراق استصناع، بانکداری بدون ربا و بانکداری اسلامی تلاش داشتند در بخش نظام پولی و مالی موثر واقع شوند و چالش‌هایی که در این نظام وجود دارد را برطرف کنند به ویژه یکی از چالش‌هایی که نظام با آن روبرو است عدم در اختیار داشتن سیاست‌گذاری مالی ابزارهای اسلامی بدون رباست و اینکه بتواند حجم پول و نقدینگی که در اقتصاد اسلامی وجود دارد را کنترل کند.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: ایشان از ظرفیت عقدهایی که در فقه وجود دارد استفاده کردند و آن را در خدمت نظام قرار دادند که مهم ترین آن کتاب اوراق استصناع بود که آن را معرفی کردند. آخرین پژوهش ایشان ارزیابی طرح‌های اقتصادی بود که بخش اسلامی ارزیابی طرح‌های اقتصادی را در ارزیابی پروژه‌های اقتصادی وارد کردند ضمن اینکه تاکنون شاخص‌های اقتصاد اسلامی در آن وارد نشده بود و این کار بسیار مهم و ارزشمندی بود که ایشان انجام دادند.

توسلی افزود: ایشان تلاش داشتند بانکداری را به سوی بانکداری بدون ربا سوق دهند و هر چه بیشتر مردم مسلمان را از ارتکاب به ربا مصون بدارند. در مذمت ربا احادیث و آیات زیادی وجود دارد که اگر بتوانیم امت اسلامی را از ارتکاب به این کار دورتر کنیم در بانکداری اسلامی بیشترین توفیق را می توانیم داشته باشیم و ایشان سعی و تلاش زیادی را در این زمینه انجام دادند.

توسلی اضافه کرد: موفقیت‌های ایشان در بحث اقتصاد اسلامی و نظام پولی بدیلی ندارد و فوت ایشان در حقیقت مصداق این روایت است که کسی جانشین ایشان نمی‌شود را بیان می‌کند. ما فرزانه بزرگی را از دست دادیم و ضربه بزرگی برای نظام اقتصادی حاصل شد.

وی با اشاره به خصوصیات اخلاقی مرحوم نظرپور گفت: اخلاق و تواضع ایشان غیرقابل وصف است و از صفات بارزشان، تعبدشان بود. مرحوم نظرپور نسبت به ولایت و مقام معظم رهبری تعلق خاطر خاصی داشتند. ما هرگز انگیزه مادی در وجود ایشان ندیدیم و مسائل مالی برایش دارای ارزش نبود.

وی با اشاره به خانواده مرحوم نظرپور افزود: ایشان دارای خانواده بسیار مذهبی بود و چنین فرزندی هم نتیجه تقوای پدر و مادر است. برادران ایشان هم در مصادر مختلف نظام جمهوری اسلامی تأثیرگذار هستند.

وی بیان کرد: ما در نشست که پنج شنبه گذشته پنجم بهمن ماه در دومین نشست منتخبی از اساتید علوم انسانی اسلامی ویژه اقتصاد اسلامی با تأکید بر مالی و بانکداری اسلامی که در مشهد برگزار شده بود حضور داشتیم و ایشان مقاله «صوری شدن معاملات در عملکرد بانکداری بدون ربا در ایران» را ارائه دادند و آنجا اعلام کردند که همایشی در نجف برگزار می شود که بخشی از آن در قم برگزار شده و بخش دیگر در نجف ادامه دارد. ایشان با وجود آنکه مقاله‌ای در این همایش ارائه نمی‌دادند اما برای زیارت امام حسین(ع) و ائمه معصومان(ع) قبول کرد که با اتوبوس به عراق سفر کند.

توسلی ادامه داد: ایشان با وجود خستگی زیاد از مشهد بازگشت اما حُب اهل بیت(ع) باعث شد که به زیارت عتبات برود. من به ایشان پیشنهاد دادم که با وجود خستگی زیاد به این مسافرت نروید اما ایشان نپذیرفت و قدم در مسیر مهاجر الی الله گذاشت. کسی که در مسیر مهاجر الی الله حرکت کند و در این راه از دنیا برود در واقع شهید محسوب می‌شود.  

وی در پایان سخنانش گفت: این ضایعه اسفناک را به فعالان اقتصاد اسلامی و جامعه دانشگاهیان و جامعه حوزویان تسلیت می‌گویم و برای همه آنها دعا می‌کنم که در مسیر ایشان قدم بردارند.

منبع: خبرگزاری فارس