به یاد استاد گرانقدر، مرحوم حجت‌الاسلام دکتر نظرپور

کد خبر: 293540 یکشنبه 8 بهمن 1396 - 11:30
به یاد استاد گرانقدر، مرحوم حجت‌الاسلام دکتر نظرپور

حجت‌الاسلام دکتر محمدنقی نظرپور، استاد گرانقدر حوزه اقتصاد و بانکداری اسلامی در بامداد هفتم بهمن در اثر سانحه تصادف دار فاني را وداع گفت.

ایشان در سال 1342 در شهرستان آمل در خانواده اي مذهبي متولد شـد و تحصـيلات ابتـدايي، راهنمـايي و دبيرسـتان را در همان شهر گذراند. در سال 1361 بلافاصله پس از اتمام امتحانـات سـال چهـارم دبيرسـتان بـه جبهـه جنـگ تحميلـي رهسپار شد و در عمليات رمضان در منطقه شلمچه شركت نمود. پس از ورود به حوزه علميه نيز بارها در جبهه‌هاي نبرد حق علیه باطل حاضر بود.

ایشان پس از اخـذ ديپلم رياضي فيزيك به جهت علاقمندي فراوان به دروس حوزوي و متاثر از فضاي معنوي انقلاب اسـلامي و اخـلاق و منش والاي آيت االله شهيد دكتر بهشتي و آيت االله جوادي آملي وارد حوزه علميه شـد. چنـد مـاهي در حـوزه علميـه مشهد و حدود يك سال و نيم در حوزه علميه حضرت ولي عصر(عج) خوانسار و سپس در حوزه علميه قـم، دروس مقـدمات و سطوح عاليه را محضر اساتيدي همچون حجج اسلام و آيات شريعتي، مرحـوم روحـاني، ابـن‌الرضـا، رفيعيـان، مرحـوم تقديري، مرحوم اشتهاردي، مرحوم محامي، مرحوم وجداني فخـر، مرحـوم سـتوده، مرحـوم بنـي فضـل، دوزدوزانـي، مرحوم اعتمادي و مرحوم صالحي مازندراني تلمذ كرد و همزمان و پس از گذراندن دروس مقدماتي فلسـفه، برخـي مباحث عالي فلسفه را در محضر آيت االله جوادي آملي و آيت االله حسن زاده آملـي فـرا گـرفت. در ايـام تعطـيلات نيـز برخي از مباحث نجومي را از محضر آيت االله حسن زاده تلمذ نمود.
همچنین مرحوم دکتر نظرپور از سال 1367 در دروس خارج فقه مرحوم آيت االه‌العظمي تبريزي، آيت االله جوادي آملي و آيت االله كريمي و دروس اصول آيت االله العظمي وحيد خراسـاني و مرحـوم آيت االله العظمي فاضل لنكراني و آيت‌االله سبحاني شركت نمود.

مرحوم دکتر نظرپور همزمان با تحصيل دروس حـوزوي در سـال 1368 پـس از موفقيـت در آزمـون دانشـگاه مفيـد در رشـته اقتصـاد نظـري تحصيلات دانشگاهي را آغاز كرد؛ در سال 1373 از دوره كارشناسي فارغ التحصيل شد و در همان سال با شركت در كنكور سراسري كارشناسي ارشد در رشته توسعه اقتصـادي و برنامـه ريـزي دانشـگاه علامـه طباطبـايي پذيرفتـه شـد و همزمان در سال 1376 با دفاع از پايان نامه خود تحت عنوان (ارزش‌ها و توسعه، بررسي موردي قـانون اساسـي جمهـوري اسلامي) از مقطع كارشناسي‌ارشد فارغ‌التحصيل گردید و از شهريور سال 1376 به عنوان عضو هيئت علمي گروه اقتصاد دانشگاه مفيد فعاليت پژوهشي و آموزشي خود را آغـاز كـرد.

ایشان در مهـر مـاه 1380 پـس از شـركت در آزمـون دكتـري اقتصاد، تحصيلات خود را در رشته علوم اقتصادي در مقطع دكتري در دانشگاه مفيد آغاز نمود. گرايش دکتر نظرپور در دوره دكتري علاوه بر خرد و كلان، اقتصاد پولي به عنوان گرايش اصلي و اقتصاد اسلامي به عنوان گرايش فرعي بـود.

مرحوم حجت‌الاسلام نظرپور مجموعه دروس دكتري و امتحانات جامع مربوط به آنها در ارديبهشت 1384 به اتمام رسانید و سر انجـام در سـال 1387 از رساله خود تحت عنوان «ماهيت فقهي و كاركرد بانكي عقد استصناع و معرفي اوراق استصناع ابـزاري بـراي سياسـت مالي و پولي» دفاع نمود.

ایشان سالها عضو شورای مشورتی فقهی بانک مرکزی بودند و خدمات ارزنده ای از خود در این شورا برجای گذاشتند. دکتر نظرپور در دوران تحصيل، تحقيق و تدريس در دانشگاه كه كاري نسبتا سخت و پـر تـلاش بـود از دروس حـوزه و اشـتغال بـه تحصيل و تدريس در حوزه غافل نشدند. ایشان همواره عمر شریف و بابرکت خویش را در مسیر تدريس و تحقيق در حوزه‌های بانکداری اسلامی و اقتصاد اسلامی سپری نمودند که حاصل آن تدوین دهها کتاب و مقالات علمی ارزنده شده است.

از جمله آثار ایشان می‌توان به کتاب «عقد و اوراق استصناع (کاربردهای استصناع در بازارهای مالی اسلامی)» و کتاب «بانکداری بدون ربا، از نظریه تا تجربه» با همکاری سیدعباس موسویان، کتاب «ارتباط متقابل بانکداری اسلامی و بازار سرمایه» با همکاری میثم حقیقی اشاره داشت.

همچنین از جدیدترین مقالات علمی ایشان می‌توان به مقاله «شناسايي و رتبه بندي ريسكهاي اسناد خزانه اسلامي در بازار اوراق بهادار ايران» با همکاری محمدحسین صدرایی، مقاله «ساختار مالي بانك محور و نقش آن در بروز پديده ركودتورمي در اقتصاد ايران» با همکاری ناهید مومنی نژاد و میثم حقیقی، مقاله «بررسی کاربرد قاعده شرط در قراردادهای بانکی» با همکاری فرشته ملاکریمی، مقاله «استفاده از اسناد خزانه اسلامی برای تامین مالی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دولت» با همکاری محمدتقی فیاضی و مقاله «نقش منابع تمليكي (آزاد) در تامين مالي و وصول مطالبات غيرجاري نظام بانكي» با همکاری اکبر کشاورزیان اشاره کرد.

به یقین می‌توان گفت کمتر محقق و اندیشمندی در حوزه بانکداری اسلامی وجود دارد که با آثار باارزش مرحوم حجت‌الاسلام دکتر محمدنقی نظرپور آشنا نباشد و یا از آن استفاده نکرده باشد. ایشان بارها در کارهای مختلف با پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی نیز همکاری‌های مجدانه و خالصانه داشته اند.

ایشان در بخشی از رزومه پربار خود در خصوص خاطراتشان از دوران جنگ تحمیلی می‌نویسد:
«رهبري بي‌بديل امام خمينـي قـدس سـره، تـلاش خالصـانه رزمندگان، روحيه بسيار بالاي نوجوانان، جوانان، ميانسالان و پيرمردان براي از خودگذشتگي و ايثـار جـان و آمـادگي براي شهادت در راه محبوب واقعي و فضاي فوق العاده صميمي حاكم بر جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل، خاطرات بسيار خوشي از آن روزگار را همواره در ذهنم تداعي مي‌كند و براي همرزمان شهيدم علو درجات از خداوند مسئلت دارم و احساس مي‌كنم آنان گوي سبقت را از ديگران ربوده‌اند و ما از قافله جا مانديم. اين قصه سر دراز دارد...»

پورتال بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی، با تاثر و تالم فراوان درگذشت اين انديشمند فرهيخته را به محضر مبارك حضرت بقيه الله الاعظم (عج)،‌ حوزه‌هاي علميه، جامعه علمي و دانشگاهی كشور و به‌ویژه خانواده محترم آن استاد فقيد تسليت عرض نموده و از خداوند متعال براي آن فقيد سعيد غفران و رحمت واسعه الهي و براي بازماندگان صبر و اجر مسئلت مي‌نمايد.

مجموعه تصاویر حجت الاسلام دکتر محمدنقی نظرپور