بانکداری اسلامی نوین؛ محصولات و فرآیندها

کد خبر: 293424 دوشنبه 25 دی 1396 - 10:3
بانکداری اسلامی نوین؛ محصولات و فرآیندها

به تازگی کتاب «بانکداری اسلامی نوین؛ محصولات و فرآیندها» به قلم ناتالی شون و با ترجمه ناصر شاهباز و شهرام رئیسی دهکردی و با مقدمه ای از علی صالح آبادی توسط انتشارات آوند دانش منتشر شده است.

درباره‌ی نویسنده

ناتالی شون مشاور ارشد در شرکت فورماب است که برای نهادهای مالی مرتبط با تأمین مالی اسلامی، خزانه‌داری، مدیریت ریسک و تنظیم قوانین و مقررات، خدمات مشاوره‌ای و آموزشي ارائه می‌کند. او یکی از اعضاي هیئت مشاوران سرمایه‌گذاری نوریبا ست که پرتفولیوی متشكل از دارایی‌های حلال را برای مشتریان خود فراهم می‌کند. ناتالي محقق مهمان در مركز بين‌المللي نهاد بازار سرمايه واقع در ردینگ انگلستان و همچنين مدرس معتبر تأمین مالی اسلامی است که بنیاد چارترد در اوراق و سرمايه‌گذاري به او اعطا کرده است.

ناتالی تحلیل‌گر مالی خبره در عملیات پول‌شویی است و مدرک دکترای تخصصی در ارزش‌گذاری مالی بانک‌ها و بانک‌های اسلامی و همچنین فوق‌لیسانس مدیریت اجرایی در بانکداری و تأمین مالی و فوق‌لیسانس حقوق در حقوق اسلامی با تمرکز بر حقوق خاورمیانه دارد. او برای مؤسسات تأمین مالی مانندشرکت خدمات مالی و بانکداری هلندی آمرو، بانک بین‌المللی خلیج فارس، مؤسسه‌ی سرمایه‌ی بارکلی و بانک لندن و خاورمیانه نيز كار كرده است.

 

درباره‌ی کتاب

ما اکنون و در كشورهاي مختلف جهان با رشد در تعداد و اندازه‌ی نهادهای تأمین مالی كه كاملاً منطق بر اصول شریعت فعاليت مي‌كنند روبه‌رو هستیم و علاوه‌برآن برخي بانك‌هاي متعارف و ربوي نيز خدمات مالی را منطبق بر اصول شریعت درست مانند بانک‌های اسلامی و از کانال‌های مختلف توزیعی ارائه می‌کنند. واژه‌ی «متعارف»، اگرچه غالباً به بانکداری محافظه‌کارانه و با قبول حداقل ریسک اطلاق می‌شود، در این کتاب از آن برای تعریف و تشخیص نهادهای مالی استفاده می‌شود که در طول دوره‌ای طولانی غالب زیرساخت‌های مالی را ایجاد کرده و مشخصاً برمبنای اصول اسلامی فعاليت نمي‌کنند. البته، چنان‌که از دوره‌ی اخیر پس از پایان سال 2007 هم دیده‌ایم، این نوع بانکداری را نمی‌توان چندان هم محافظه‌کارانه نامید.

اصولی که تأمین مالی اسلامی را شکل می‌دهند سابقه‌ای طولانی دارند و می‌توان با رویکردی گذشته‌نگر، آن‌ها را در قالب اصول مشارکت در سود و زیان جست‌وجو کرد که در قانون حمورابی در قرن هجدهم قبل از میلاد به آن‌ها اشاره شده است. علاوه‌برآن، بسیاری از فلاسفه و محققان علوم دینی نیز درباره‌ی موضوع عدالت در مبادلات و اخذ بهره مباحث فراوانی انجام داده‌اند.

علاقمندان می توانند جهت اطلاع از فصول و مقدمه این کتاب که در ۳۰۴ صفحه با قیمت ۲۸۰۰۰ تومان منتشر شده است به این نشانی مراجعه نمایند.

صفحه تازه های نشر