نقش صوری‌سازی قراردادهای بانکی در اقتصاد بخش تولید

کد خبر: 283329 سه شنبه 23 آبان 1396 - 11:52
نقش صوری‌سازی قراردادهای بانکی در اقتصاد بخش تولید

موسسه عالی آموزش بانکداری ایران به تازگی مقالات منتخب بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی را منتشر کرده است. مقاله «نقش صوری سازی قراردادهای بانکی در اقتصاد بخش تولید؛ تحلیل وضعیت و ارایه راهکارهای سیاستی» به قلم وهاب قلیچ از جمله مقالات منتخب منتشره از سوی این موسسه بوده است.

در چکیده این مقاله می‌خوانیم:

«یکی از مشکلات و چالش‌های بیش از سه دهه فعالیت نظام بانکداری بدون ربای ایران که عمدتا در بخش تخصیص منابع و اعطای تسهیلات بانکی نمود یافته است، مسئله «صوری‌سازی قراردادها» است که طی آن تسهیلات گیرنده، این امکان را دارد تا تسهیلات را در مسیر دیگری جدا از آنچه در متن قرارداد ذکر شده است، مصرف نماید. صوری شدن معاملات، از جمله عللی است که موجب می‌گردد نظام بانکی از دستیابی به هدف موردنظر در قانون دورتر و برداشت عمومی جامعه نسبت به عملکرد نظام بانکی کشور در جهت انطباق با شریعت اسلامی چندان رضایت‌بخش نباشد؛ از این جهت، اهمیت پرداختن به این موضوع مشخص می‌باشد.

عمده تحقیقات انجام شده در خصوص موضوع صوری‌سازی قراردادهای بانکی، معطوف به ابعاد فقهی و شرعی آن است و کمتر از ابعاد دیگر بدان پرداخته شده است؛ این مقاله سعی دارد، بدین سوال اصلی بپردازد که از منظر ابعاد اقتصادی، صوری‌سازی قراردادهای نظام بانکی چه نتایج و عوارضی برجای می‌گذارد؟ بر اساس نتایج برآمده از این تحقیق، عدم مشارکت واقعی بانک در قراردادهای مشارکتی و شیوع فاکتورسازی در قراردادهای مبادله‌ای موجب انحراف منابع بانکی از توابع هدف سیاستگذار اقتصادی در راستای رونق‌بخشی به بخش تولید و اشتغال‌زایی بخش‌های گوناگون اقتصادی و برهم خوردن برنامه‌ریزی منطقه‌ای می‌شود. در انتهای این مقاله راهکارهای سیاستی جهت تقلیل این چالش در نظام بانکی ارایه می‌شود.»

 

علاقمندان می‌توانند این مقاله را از این نشانی دریافت نمایند.