بازدهی کنونی بخش واقعی اقتصاد ۶درصد بیشتر از نرخ تورم

کد خبر: 283253 شنبه 1 مهر 1396 - 10:28
بازدهی کنونی بخش واقعی اقتصاد ۶درصد بیشتر از نرخ تورم

سیدعباس موسویان در خصوص تاثیر مصوبه کاهش نرخ سود علی‌الحساب یکساله سپرده‌های بانکی بر سایر بازارها، گفت: بحث اصلاح نرخ سود بانکی، از موضوعات مهم در صنعت بانکداری کشور محسوب می شود.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی اظهارداشت: این موضوع از جهت موازین شرعی، دانش اقتصاد و تاثیرگذاری بر متغیرهای کلان اقتصادی حائز اهمیت است. همچنین به لحاظ شرعی تفاوت اساسی بانکداری اسلامی با بانک های ربوی در این است که سود بانک‌های اسلامی باید از بخش واقعی اقتصاد گرفته شود.

موسویان ادامه داد: بنابراین اگر در بخش واقعی اقتصاد میزان بازدهی در یک رقم خاصی است ما نمی‌توانیم بگوییم بانک اسلامی داریم ولی نرخ سود از آن میزان بالاتر است. بر اساس مطالعات متعدد کارشناسی، حداکثر بازدهی در بخش واقعی اقتصاد در حال حاضر، حدود 6 درصد بر روی نرخ تورم است.

وی افزود: در عین حال، ما بنگاه هایی داریم که نرخ بازدهی آنها از زیر نرخ تورم شروع می‌شود و نهایتا تا 6 درصد می‌رسد. البته تک بنگاه‌هایی در اقتصاد داریم که می‌توانند 15 تا 20 درصد بر روی نرخ تورم بازدهی داشته باشند، ولی نمی‌توان اقتصاد کلان را با آنها سنجید.

 

حداکثر بازدهی اقتصادی؛ 6 درصد بالای نرخ تورم

عضو شورای فقهی بانک مرکزی تاکید کرد: بنابراین اگر بخواهیم از جهت شرعی بگوییم که آیا سود بانک ها مشروعیت دارد، حداکثر تا 6 درصد روی نرخ تورم را می‌توان مشروع دانست و بیشتر از آن را شاید بتوان از تک بنگاه‌های خاص دریافت کرد، ولی از عموم بنگاه‌ها قابل مطالبه نیست.

به گفته موسویان، در زمینه نرخ سود سپرده ها در بانکداری اسلامی باید گفت زمانی مشروعیت دارد که بانک سودی را از فعالان اقتصادی به حق دریافت کند و بخشی از آن را به عنوان حق‌الوکاله بردارد و مابقی را نیز به سپره گذار بدهد.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما گفتیم نرخ تورم به علاوه 6 درصد، بر اساس آن فرمول می‌توانیم برای سپرده گذار سود تعریف کنیم. اینکه تا دهم شهریور گاهی در برخی بانک ها تا 23 درصد سود می‌پرداختند و تا 28 درصد نیز از تسهیلات گیرندگان دریافت می‌کردند، سودهای کاغذی بود و در اقتصاد واقعی وجود نداشت.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی تصریح کرد: به عبارت دیگر یک بنگاه اقتصادی گرفتاری مالی پیدا می‌کرد و نمی‌توانست بدهی خود را به بانک بپردازد و در اینجا بانک به عنوان نمونه با نرخ 28 درصد تسهیلات جدید می‌پرداخت و یا اصطلاحا به تعبیر بانک‌ها تقسیط دوباره صورت می‌گرفت و بنگاه‌ها نیز چاره ای جز انتخاب این گزینه نداشتند.

 

حذف نرخ‌های بالا در نظام بانکی

موسویان اظهارداشت:‌ البته نه اینکه واقعا 28 درصد سود شکل گرفته، بلکه این میزان تعهد بر بنگاه تحمیل می‌شد. بنابراین چنین رفتاری را ما نمی توانستیم سود بدانیم، بلکه یک نرخ تحمیلی بر دوش بنگاه بود. در عین حال، بانک این منابع را با چند درصد پایین‌تر به سپرده‌گذار می‌پرداختند.

به گفته وی، در این شرایط سپرده گذار نیز تصور می کرد سود دریافت کرده در حالی که سودی در کار نبود. بنابراین در درجه اول از منطق شریعت این نرخ‌هایی که در نظام بانکی حاکم بود، نرخ‌های اسلامی نبود و از منظر شریعت نیز قابلیت دفاع نداشت و قطعا باید کاهش می یافت که چنین نیز شد.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: موضوع دوم، تاثیر اقتصادی نرخ سود است. با توجه به فرمول‌های روشن و شفاف اقتصادی، رفتار یک تولیدکننده را اگر در نظر بگیرید، زمانی اقدام به تولید می‌کند که هزینه و فایده کار مشخص باشد. وقتی ما نرخ سود بانکی را در شرایط کنونی کشور که نرخ تورم حدود 10 درصد است، 20 تا 27 درصد از فعال اقتصادی دریافت می‌کردیم، نشان می‌داد که این نرخ قابل توجیه نبودند.

موسویان تصریح کرد: پس چرا فعال اقتصادی متعهد به پرداخت می شد؟ چون گزینه دیگری نداشت. یا باید بنگاه را ورشکسته اعلام کند و یا در روی کاغذ متعهد شود سود را می پردازد و این باعث می شود هر بنگاه اقتصادی در شرایط کنونی نسبت به سال آینده تعهدات بیشتری داشته باشد و هر چه پیش می‌رود میزان تعهدات بالاتر می رود،‌ ولی ارزش بنگاه بالا نیست.

 

سقف سود پرداختی روزانه بانک‌ها کاهش یافت

وی تاکید کرد: در این شرایط بنگاه‌ها ورشکست می‌شدند و از سویی نیز بانک‌های طلبکار از چنین بنگاه‌هایی به مطالبات خود نمی‌رسیدند. این روش خطر بزرگی برای بنگاه های اقتصادی و بانک بود. بر اساس آخرین آماری که قبل از دهم شهریور امسال به صورت غیررسمی وجود داشت، بانک ها با نرخ متوسط 21 درصد تجهیز منابع می کردند و حدود هزار و 100 میلیارد تومان نیز در هر روز تعهدات بانک ها افزایش می یافت.

موسویان ادامه داد: حال در نظر بگیرید که نرخ سود به 10 تا 15 درصد رسیده است. از آنسو کاهش نرخ تامین مالی بانک ها از 21 درصد به 14 درصد نیز باعث می‌شود تعهدات سود روزانه بانک ها از هزار و 100 میلیارد تومان به عنوان نمونه به 700 میلیارد تومان کاهش می‌یابد و در این شرایط می‌توان گفت بانک‌ها یک نفسی می‌توانند بکشند.

عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: ‌بر این اساس، کاهش نرخ سود بانکی از ضرورت‌های اقتصاد ایران بود، چون نرخ‌های کاغذی واقعی نبودند؛ بنابراین نرخ‌های کاغذی باعث می شدند که سپرده‌گذاران از چاله به چاه بیفتند.

منبع: خبرگزاری ایبِنا