مروری بر انتشار انواع صکوک در بازارهای بین المللی مالی اسلامی و مقایسه آن با بازار سرمایه ایران

کد خبر: 283089 شنبه 6 خرداد 1396 - 9:49
مروری بر انتشار انواع صکوک در بازارهای بین المللی مالی اسلامی و مقایسه آن با بازار سرمایه ایران

مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار به تازگی گزارشی را با عنوان «مروری بر انتشار انواع صکوک در بازارهای بین المللی مالی اسلامی و مقایسه آن با بازار سرمایه ایران» به قلم مجید پیره منتشر کرده است.

در خلاصه این گزارش می‌خوانیم:

«صکوک، اوراق بهاداری هستند که بر مبنای قراردادهایی ساختاربندی شده‌اند که با موازین شریعت اسلام سازگاری دارند. برخی از قراردادها همچون عقد اجاره، مرابحه، استصناع و مانند آنها به عنوان مبنایی برای طراحی این اوراق منطبق با شریعت اسلام قرار گرفته‌اند و بر این مبنا، انواع مختلفی از صکوک در بازارهای مالی انتشار یافته است.

در بازار سرمایه جمهوری اسلامی ایران هم با تصویب قانون بازار اوراق بهادار در آذر 1384، بخشی از اوراق مشارکت منتشره به بازار سرمایه منتقل شد و سازمان بورس و اوراق بهادار، به عنوان نهاد ناظر و قانون گذار در این بازار متولی اعطای مجوز انتشار گردید و بورس‌ها هم محلی برای معامله این اوراق قرار گرفتند. در روند انتشار صکوک، در طی سال‌های بعد، اوراق بهادار اسلامی دیگری همچون اجاره، مرابحه، قرض الحسنه و استصناع نیز وارد بازار شدند و توانستند برخی از نیازهای تأمین مالی شرکت‌های دولتی و خصوصی را برطرف نمایند. آنچه در این گزارش مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد انواع صکوک در بازارهای مالی بین‌المللی است و سعی می‌شود بین انواع صکوک در ایران و بازارهای بین‌الملل مقایسه‌ای صورت گیرد. در نتیجه این تحقیق مشخص می‌شود که بازار سرمایه ایران از تنوع قابل قبولی در حوزه صکوک برخوردار است اما بازار صکوک شاهد عمق کافی و بهره‌مندی از ساختارهای نوین بین‌المللی نیست. همچنین برخی از انواع صکوک همچون صکوک وکالت در ایران هنوز منتشر نشده است.»

علاقمندان می‌توانند متن کامل این گزارش را از این نشانی دریافت نمایند.