ترجمه فرانسوی کتاب «البنک اللاربوی فی الاسلام» منتشر شد

کد خبر: 273016 دوشنبه 28 فروردین 1396 - 9:16
ترجمه فرانسوی کتاب «البنک اللاربوی فی الاسلام» منتشر شد

کتاب «البنک اللاربوی فی الاسلام» یکی از آثار شهید سید محمدباقر صدر است که به تازگی به زبان فرانسه ترجمه و توسط انتشارات علمی KARTHALA واقع در پاریس به چاپ رسیده است.

دکتر ژولین پلیسیه مترجم فرانسوی این کتاب است که در ابتدای آن مقدمه شبلی ملاط، پروفسور لبنانی، پیشگفتار فرانسوا بورگا، مستشرق فرانسوی و پیشگفتار غلامرضا مصباحی مقدم مدرس ایرانی قرار دارد.

در معرفی این کتاب آمده است: «مفهوم بانکداری بدون ربا هم برای عموم هم برای محیط دانشگاهی- پژوهشی سؤال برانگیز است. علی‌رغم شهرت این موضوع، منابع فرانسوی زبان در این زمینه کمیاب است. از همین رو پروژه ترجمه کتاب معروف شهید محمد باقر صدر «البنک اللاربوی فی الاسلام» شکل گرفت تا خلاء مشهود در پژوهش‌های علمی در این زمینه را پر کند.

اهمیت این کتاب صرفا به دلیل شهرتی که در جهان اسلام پیدا کرده نیست، بلکه به دلیل تطبیق عملی روش اکتشافی شهید صدر درباره نظریه اسلام در مورد مسائل اجتماعی چون اقتصاد است. روش «معامله تمدنی گسترده» هم عرف اقتصادی، هم عملکرد بانکداری معاصر و هم الزامات فقهی را رعایت می‌کند. مولف این کتاب نیز به تفاوت راه‌حل‌های مسأله ربا در چارچوب‌های سیستماتیک کلان یا عملکرد خرد بینابین بانک‌های ربوی توجه دارد. به همین علت است که این ترجمه جزو منابع اجتناب‌ناپذیر پژوهشگران در زمینه بانکداری بدون ربا به حساب می‌آید.»

این کتاب در ماه مارس 2017 منتشر شده و با قیمت 22 یورو به فروش می‌رسد. علاقمندان می‌توانند برای خرید از سایت انتشارات کتاب به این نشانی مراجعه فرمایند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی تحقیقاتی امام موسی صدر

صفحه تازه های نشر خارجی