کتاب «بانکداری اسلامی: مبانی نظری-تجارب عملی» به ویرایش پنجم رسید

کد خبر: 273012 چهارشنبه 23 فروردین 1396 - 10:12
کتاب «بانکداری اسلامی: مبانی نظری-تجارب عملی» به ویرایش پنجم رسید

ویراست پنجم کتاب «بانکداری اسلامی (1): مبانی نظری-تجارب عملی»، که به قلم حجت الاسلام سید عباس موسویان و حسین میثمی به چاپ رسیده، تلاش نموده است با رویکردی نوین، مهم‌ترین یافته‌های بانکداری و مالی اسلامی در ایران و سایر کشورها جمع‌آوری و با بیانی ساده به مخاطب ارائه شود.

بر همین اساس، این کتاب دارای چند ویژگی اساسی است: الف- این اثر با رویکرد آموزشی تألیف شده است؛ به این معنا که با توجه به خلأ شدید منابع آموزشی در حوزه بانکداری اسلامی به زبان فارسی، این کتاب سعی نموده است تا با درنظرگرفتن برخی ویژگی‌ها، قابلیت کاربرد به‌عنوان منبع درسی یا کمک‌درسی را فراهم کند. ب- این تحقیق سعی نموده است تا حد امکان مباحث نظری بانکداری اسلامی را با تجارب اجرایی ترکیب کند. پ- کتاب حاضر بانکداری اسلامی را برای نظام بانکی کشور ایران مورد بحث قرار می‌دهد؛ بدین‌معنا که در بیشتر مباحث به موضوع تجربه نظام بانکی کشور اشاره شده است. ت- در تدوین مباحث تلاش شده است تا بیشترین سازگاری با فقه اسلامی و قانون عملیات بانکی بدون ربا مورد توجه واقع شود.

مزیت این ویرایش نسبت به ویرایش قبلی کتاب در آن است که در فصل هشتم با عنوان: «ارزیابی فقهی سپرده‌ها، تسهیلات و خدمات بانکی»، عقد مرابحه با شفافیت بیشتری تبیین شده و به طرح جدید بانک مرکزی جهت توسعه کارت‌های اعتباری مرابحه اشاره گردیده است. فصل یازدهم با عنوان: «استمهال مطالبات غیرجاری»، به صورت اساسی مورد بازبینی واقع شده و در آن بین عقود اسلامی با قابلیت تمدید و عقود غیرقابل تمدید تفکیک شده است؛ در فصل شانزدهم با عنوان: «مدیریت نقدینگی در بازار بین‌بانکی» نیز ابزار جدید قرارداد رپوی اسلامی اضافه شده است. در سایر فصول نیز اصلاحات جزئی و موردی متعددی اعمال شده است.

مباحث ارائه‌شده در این کتاب می‌تواند به‌عنوان منبع درسی یا کمک‌درسی برای دروس مرتبط با بانکداری اسلامی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد رشته‌های گوناگون (مانند بانکداری اسلامی، اقتصاد اسلامی، مدیریت مالی، مدیریت امور بانکی و حقوق اقتصادی و بانکی) استفاده شود. علاوه بر این، مباحث این کتاب می‌تواند برای دوره‌های آموزشی خاصی که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران و یا بخش‌های آموزشی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری جهت توسعه دانش کارمندان و سایر ذی‌نفعان نظام بانکی طراحی می‌شود، مورد استفاده واقع گردد.

در پایان یادآور می‌شود ویراست پنجم کتاب «بانکداری اسلامی (1): مبانی نظری-تجارب عملی» با شمارگان ۸۰۰ نسخه و با بهای ۵۵۰۰۰۰ ریال توسط پژوهشکده پولی و بانکی به چاپ رسیده است. علاقه‌مندان می‌توانند جهت تهیه اینترنتی این کتاب، به تارنمای انتشارات پژوهشکده پولی و بانکی به این نشانی مراجعه کنند.