افتتاح مرکز مطالعات کاربردی مالی اسلامی

کد خبر: 272835 شنبه 4 دی 1395 - 16:42
افتتاح مرکز مطالعات کاربردی مالی اسلامی

مرکز مطالعات کاربردی مالی اسلامی با حضور شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و هیئت همراه، اعضای کمیته فقهی، اساتید حوزه و دانشگاه و صاحبنظران مالی اسلامی و اقتصاد اسلامی در قم افتتاح شد.

این مرکز از طریق برگزاری جلسات و نشست‌های تخصصی با صاحبنظران و با هدف مطالعه و بررسی ابزارهای مالی از دیدگاه فقهی و شرعی، امکان به کارگیری ابزارهای مالی جدید را در بازار سرمایه فراهم  آورده است.

مرکز مطالعات کاربردی مالی اسلامی همچنین به عنوان بازوی مشورتی کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، با هدف توسعه ابزارهای مالی اسلامی ایفای نقش خواهد کرد.

در ادامه، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، اعضای هیئت‌مدیره و اعضای کمیته فقهی سازمان بورس، ضمن دیدار با مراجع عظام تقلید، حضرات آیات وحید خراسانی و جعفر سبحانی، گزارشی از فعالیت‌ها و نقش مهم کمیته فقهی سازمان بورس ارائه  کردند.

توسعه بازار از طریق به کارگیری ابزارهای مالی اسلامی از جمله اوراق صکوک اجاره، مرابحه، استصناع، اسناد خزانه اسلامی، اوراق وقف و اوراق اختیار معامله، انتقال صحیح ادبیات بازار سرمایه به دنیا، دعوت از صاحبنظران و اهل فن برای طرح دیدگاه‌ها و تشکیل جلسه ویژه در خصوص پایان‌نامه‌های مرتبط با بازار سرمایه از جمله محورهای مورد بحث در این دیدارها بود.

در این سفر رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و هیئت همراه، همچنین از بورس منطقه‌ای قم بازدید کردند و از نزدیک در جریان فعالیت‌های این تالار قرار گرفتند.

شاپور محمدی را در این سفر یکروزه، اعضای کمیته فقهی، اعضای هیئت مدیره و معاونان سازمان بورس، همراهی کردند.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه