Modern Islamic Banking: Products and Processes in Practice

کد خبر: 272826 چهارشنبه 1 دی 1395 - 11:7
Modern Islamic Banking: Products and Processes in Practice

بانکداری اسلامی در شیوه و روش‌های مبنایی خود با بانکداری غربی تفاوت اساسی دارد و همین تفاوت‌ به حفظ و پایداری آن در برابر بحرانی جهانی انجامید. اما بدون تردید بانکداری اسلامی نیز در راستای فهم و شناخت مجموعه‌ای جدید و کامل از قوانین، محصولات و روش‌ها به دانش خبرگان و متخصصین این حوزه نیازمند است.

کتاب «بانکداری اسلامی نوین؛ محصولات و فرآیندهای عملیاتی شدن» که توسط ناتالی شون (Natalie Schoon) تألیف و توسط انتشارات وایلی در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شده است، درک و بینش عمیقی را نسبت به اصول بنیادی و برنامه‌های کاربردی نوین آن فراهم می‌آورد. بانک‌های اسلامی و محصولات مالی که یک جایگزین مناسب برای بانکداری متعارف سوداگرانه تلقی می‌شود، در حال تجربه رشد واقعی و جذب مشتریان جدید و همچنین مشتریانی از بانک‌های متعارف است که به دنبال روش‌های دیگر تأمین مالی هستند.

این کتاب که توسط یکی از نویسندگان پیشگام در عرصه توسعه جهانی سیستم بانکداری اسلامی نوشته شده است، راهنمای منحصر به فردی در زمینه ایجاد بینش و نگاه دقیق نسبت به تحولات مستمر بانکداری اسلامی و جایگاه آن در اقتصاد جهانی به شمار می‌آید. تفکر رو به جلو نویسنده و دیدگاه برجسته عملی وی در مورد اصول بنیادی و محصولات و ریسک‌های مخصوص ساختار کنونی بانکداری اسلامی برای متخصصین و دانشجویان این حوزه به یک اندازه ارزشمند خواهد بود.

کتاب فوق‌الذکر شامل تمام اصول، واژگان، مفاهیم کلیدی و محصولات زیربنایی بانکداری اسلامی می‌شود و خوانندگان را در زمینه‌های زیر توانمند می‌سازد:

·       استفاده دقیق از مدل ارزیابی بحران‌های مالی جهت محاسبه میزان رشد پایدار و ریسک بانک‌های اسلامی.

·       درک چگونگی استفاده از محصولات مالی اسلامی در تأمین مالی خرد، خزانه‌داری، تأمین مالی شرکتی، سرمایه‌گذاری در شرکت های غیربورسی و مدیریت دارایی شامل تأمین مالی خرد، کشاورزی و شرکتی.

·        طبقه‌بندی اصلی انواع معاملات از جمله قراردادهای مشارکتی و ابزارهایی با بازده قابل پیش‌بینی و ابزارهای دیگری همچون ابزارهای مشابه اوراق قرضه.

·       تسلط به مسائل نظارتی موثر بر بانکداری اسلامی از جمله نقش هیئت نظارت شرعی.

هر کسی که در هر سطح از بانکداری و صنعت خدمات مالی در تعامل با چشم انداز مالی اسلامی است، از آگاهی و فهم روشن نسبت به علت حرمت ربا، شفافیت و نفی غرر، انصاف در مبادلات و مشارکت در سود و زیان بهره‌مند خواهد شد. بدون تردید شناخت این اصول اخلاقی حاکم بر خدمات مالی اسلامی موجب جذب سرمایه‌گذاران غیر مسلمان بیش از قبل خواهد شد.

کتاب «بانکداری اسلامی نوین؛ محصولات و فرآیندهای عملیاتی شدن» یک منبع کامل و جامع جهت شناخت تفاو‌‌ت‌های ظریف بانکداری اسلامی و همچنین شباهت‌های آن با بانکداری متعارف است.

علاقمندان جهت آشنایی بیشتر با سرفصل‌ها و کلیات این کتاب می‌توانند به این نشانی مراجعه نمایند.

تهیه: فرشته ملاکریمی