هند بانکداری اسلامی تاسیس می‌کند

کد خبر: 272757 سه شنبه 2 آذر 1395 - 11:30
هند بانکداری اسلامی تاسیس می‌کند

بانک مرکزی هند برای بهره مندی جمعیت 180 میلیون نفری مسلمان این کشور از خدمات بانکی، به دنبال تاسیس شعب بانکداری اسلامی است.

بانک مرکزی هند در نامه‌ای به وزارت امور اقتصادی و دارایی این کشور اعلام کرد در حال فراهم کردن مقدمات لازم برای معرفی و ایجاد بانکداری اسلامی بدون بهره است.

بانک مرکزی هند در ادامه این نامه اضافه کرد با توجه به پیچیدگی بانکداری اسلامی و چالش‌های پیش‌رو و نداشتن تجربه در این زمینه، به صورت تدریجی اقدام به راه اندازی بانکداری اسلامی می‌کند.

در ادامه این نامه آمده است بانک‌ها در ابتدا برای آشنایی با این نوع بانکداری، اقدام به ایجاد «باجه اسلامی» براساس شریعت اسلامی می‌کنند و پس از آشنایی و رفع مشکلات، شعبات بانک اسلامی ایجاد می‌شود.

درادامه نامه بانک مرکزی به وزارت دارایی، اضافه شده است سرمایه‌های دریافت شده در باجه اسلامی نباید با دیگر منابع مالی آمیخته شود.

تاکنون بزرگترین اقلیت جمعیت هند با بیش از ۱۸۰ میلیون مسلمان نمی‌توانستند از خدمات بانکداری اسلامی در کشورشان استفاده کنند.

'سیف احمد' یکی از کارشناسان امور مالی می‌گوید این نخستین بار است که بانک مرکزی هند قصد دارد با همکاری دولت، خدمات بانکداری اسلامی به مشتریان خود ارائه دهد و این پیشرفت قابل توجهی برای مسلمانان است.

بانک مرکزی هند در گزارش سال 2015-2016 اعلام کرده بود بخشی از جامعه هند به دلایل مذهبی از دریافت خدمات بانکی با سود محروم مانده‌اند.

تاکنون بانکداری اسلامی به دلیل مخالفت برخی از احزاب و سیاستمداران از جمله حزب بهاراتیا جاناتا که در راس حاکمیت قرار دارد، تشکیل نشده است.

منبع: خبرگزاری ایرنا