بررسی بانکداری و مالی اسلامی در کرواسی

کد خبر: 272734 دوشنبه 10 آبان 1395 - 9:34
بررسی بانکداری و مالی اسلامی در کرواسی

به گزارش خبرگزاری کویت(KUNA)، مسلمانان کرواسی اگرچه جمعیت کوچکی از جمعیت ۴,۵ میلیون نفری این کشور را تشکیل می‌دهند، اما افراد بسیار فعالی در توسعه اقتصادی و شکوفایی این کشور جنوب شرقی اروپا هستند.

علاالدین داگونیچ، مدیر مرکز گواهی کیفیت حلال کرواسی گفت: با برگزاری برنامه سه روزه «روز جهانی حلال»، صدمین سال به رسمیت شناخته شدن اسلام در کرواسی را جشن می‌گیریم.

۲۸ کشور از سراسر جهان در این مراسم که با حضور رئیس‌جمهور کرواسی افتتاح خواهد شد، حضور خواهند داشت.

روز اول به غذای حلال، روز دوم به گردشگری حلال و سومین روز به بانکداری و امور مالی اسلامی اختصاص دارد. بیش از ۴۰ متخصص از سراسر جهان در مورد این موضوعات سخنرانی خواهند کرد.

داگونیچ گفت: جذب سرمایه‌گذاری کشورهای اسلامی حوزه خلیج فارس به کرواسی از اهداف مهم برگزاری این برنامه است.

مسلمانان کرواسی عمدتاً اصالت بوسنیایی، ترکی، آلبانیایی و عربی دارند. در کرواسی، فقط یک مرجع اسلامی وجود دارد که جمعیت اسلامی کرواسی نام دارد و توسط یک مفتی اداره می‌شود و این مفتی از سوی جامعه مسلمانان انتخاب می‌شود. در کرواسی ۳ مسجد دارای مناره و ۱۵ مسجد بدون مناره وجود دارد، در حال حاضر نیز مسلمانان در حال ساخت سه مسجد جدید با مناره برای نمازگزاران هستند.

یک مرکز اسلامی در زاگرب به صورت مرتب کلاس آموزش قرآن برگزار می‌کند و همین مرکز هر سال میزبان مسابقات بین‌المللی قرائت قرآن است.

منبع: خبرگزاری ایکنا