شورای فقهی به تنهایی معجزه نمی‌کند

کد خبر: 272539 یکشنبه 31 مرداد 1395 - 11:12
شورای فقهی به تنهایی معجزه نمی‌کند

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن‌آقا نظری شاهرودی، در خصوص دیدگاه خود مبنی بر ارتقای شورای فقهی به سطح یکی از ارکان اصلی بانک مرکزی به حوزه گفت: گرچه این اقدام فی نفسه خوب است؛ اما با توجه به این که مشکل بانکداری در کشور ما یک مشکل ساختاری است، می‌بایست اول از همه این ساختار را با نگاه دینی و آموزه‌های اسلامی اصلاح کنیم.

وی افزود: از سویی در حال حاضر وضع به گونه‌ای شده که هر کس که یک مقدار سرمایه‌ای دارد حالا با هر شغلی یک بانک یا موسسه پولی و اعتباری راه می‌اندازد که همین مساله در آشفتگی بازار پولی و بانکی کشور تاثیرگذار بوده است.

این اقتصاددان حوزوی خاطرنشان کرد: در این وضع که پول بازار آشفته و نابه سامانی دارد، شاید وجود چند نفر فقیه در بانک مرکزی نتواند چندان باعث شود که بانکداری اسلامی محقق شده و از آفت‌ها و آسیب‌ها به دور باشیم و لذا این مساله به تنهایی نمی‌تواند انتظارات را در جامعه محقق کرده و باعث رفع شبهه ربوی بودن بانک‌ها شود.

وی گفت: از دیگر سو متاسفانه ما در بازار سرمایه هم نتوانسته ایم سیستم بانکی را متقاعد کنیم که با سازمان بورس به رقابت سالم بپردازد چرا که بورس در سایه نظام بانکی رو به توسعه همواره قرار گرفته و حال آن که ما باید در نظام سرمایه کشور یک رقابت درست در زمینه تولیدات ملی ایجاد کنیم تا شاهد بهبود وضع اقتصادی باشیم.

رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بیان داشت: در واقع از این طریق می‌بایست یک فضایی ایجاد کنیم که بانک بر اساس عقود شرعی کار کند و سازمان بورس نیز فعال شود و به رقیبی سالم و پویا برای نظام بانکی تبدیل شود تا اگر مردم پس اندازی داشته باشند در انتخاب این دو مخیر باشند.

وی گفت: در کشورهای دیگر بازار سرمایه یک سامانی دارد که مردم در سایه آن انتخاب می‌کنند که با سرمایه خرد و کلان خود به کدام سمت و سو برود و سرمایه گذاری داشته باشند ولی در کشور ما عمده فضا و امکانات در اختیار نظام بانکی است که خودش هم سامان و ساختار درستی ندارد و هر کسی که در توانش بوده برای خودش مجوز یک بانک یا موسسه اعتباری را گرفته است.

این استاد حوزه تصریح کرد: وضع طوری شده که گویا به تعداد عناوین در دعای جوشن کبیر ، موسسات پولی و اعتباری با اسامی مقدس داریم که این‌ها وقتی بد عمل می‌کنند و ورشکسته می‌شوند باعث اذیت و دلخوری مردم و زدگی آن‌ها می‌شوند و چه بسا خانواده‌های بسیاری با مشکلات جدی اقتصادی به این طریق روبرو شوند.

نظری شاهرودی گفت: واقعیت آن است که در حال حاضر بسیاری از موسسات پولی و اعتباری در کشور ما عملاً ورشکسته هستند و باید این‌ها بررسی شده و به مردم اطلاع داده شود تا مشکلات بعدی رخ ندهد.

وی افزود: در هر صورت آنچه مسلم است این که با وضع فعلی معجزه‌ای رخ نمی‌دهد بلکه باید اولاً ساختار نظام بانکداری در کشور ما اصلاح شده و بر اساس چارچوب‌های اسلامی ساماندهی یابد و بعد ما بتوانیم شورای فقهی برای بانک مرکزی قرار دهیم که موثر باشد، اما همین شورا نیز نباید در کار بانک مرکزی دخالت کند بلکه مهم و اصل نظارت است.

منبع: شبکه اجتهاد