اختصاص رتبه اعتباری AAA به بانک توسعه اسلامی

کد خبر: 272515 چهارشنبه 13 مرداد 1395 - 16:7
اختصاص رتبه اعتباری AAA به بانک توسعه اسلامی

موسسه بین‌المللی رتبه‌بندی فیچ در ارزیابی اخیر خود، مجددا بالاترین رتبه اعتباری را به بانک توسعه اسلامی اختصاص داد. در دوره‌های قبل بانک توسعه اسلامی توانسته بود همین رتبه را از موسسه فیچ دریافت کند و در ارزیابی اخیری که انجام شد، مجددا رتبه مذکور تائید شد. همچنین در تائیدیه موسسه فیچ، چشم‌انداز اقتصادی بانک توسعه اسلامی «با ثبات» در نظر گرفته شد.

آژانس بین‌المللی رتبه‌بندی فیچ (Fitch Ratings Inc.) در کنار دو موسسه «مودیز» و «استاندارد اند پورز» سه موسسه اصلی رتبه‌بندی جهان به حساب می‌آیند که رتبه‌بندی‌های مختلفی را در رابطه با کشورها و موسسات گوناگون ارائه می‌دهند. رتبه اعتباری ارائه شده توسط این موسسات معمولا در قرارداد و مبادلات بین‌المللی مورد توجه قرار می‌گیرد و از جایگاه خاصی برخوردار است. موسسه فیچ در سال ۱۹۷۵ در آمریکا تاسیس شده است و دو دفتر مرکزی آن در حال حاضر در نیویورک و لندن قرار دارد. 

اختصاص بالاترین رتبه اعتباری توسط موسسه فیچ به بانک توسعه اسلامی، نشان دهنده تلاش‌های قابل توجه مدیریت این بانک در تقویت جدی ساختار سرمایه، نقدینگی بالای محصولات و متنوع‌سازی کافی در پرتفولیوی بانک است. رتبه اعطا شده به بانک توسعه اسلامی در جهان اسلام و منطقه خاورمیانه کم‌نظیر به حساب می‌آید. علاوه بر این، رتبه دریافت شده این امکان را برای بانک توسعه اسلامی فراهم می‌آورد تا در آینده بتواند از منابع خارجی بیشتر استفاده نموده و اهداف خود در حوزه مالی اسلامی و توسعه کشورهای اسلامی را به صورت جدی‌تر پیگیری کند.

لازم به ذکر است که بانک توسعه اسلامی (IDB) مؤسسه‌ای مالی و بین‌المللی متعلق به سازمان کنفرانس اسلامی است که در سال ۱۹۷۵ میلادی تشکیل گردید. بانک توسعه اسلامی نخستین و قوی‌ترین بانک اسلامی در جهان به حساب آمده و اقدامات زیادی در رابطه با توسعه نظریه و تجربه مالی اسلامی و همچنین توسعه اقتصادی و رفع فقر در کشورهای اسلامی (از جمله ایران) انجام داده است.

منبع: تارنمای بانک توسعه اسلامی