جزئیات ارائه «اوراق بهادار اسلامی»

کد خبر: 262462 دوشنبه 21 تیر 1395 - 0:49
جزئیات ارائه «اوراق بهادار اسلامی»

دکتر ولی الله سیف در برنامه تیتر امشب شبکه خبر (یکشنبه ۲۰ تیر۱۳۹۵) درباره طرح اصلاح نظام بانکی و مالی کشور گفت: دولت یازدهم اقدام‌های اساسی برای قرار دادن اقتصاد در مسیر رشد،‌کنترل تورم و ایجاد آرامش برای جذب سرمایه‌گذاری با توجه به شرایط تحریم انجام داده است.

وی اضافه کرد: بحث افزایش درصد مطالبات و دارایی‌های سمی شامل مطالبات غیرجاری، مطالبات از دولت و دارایی‌های غیرمالی از مشکلاتی است که از سال‌ها و دولت‌های گذشته نظام بانکی با آن روبرو بوده است.

سیف گفت: مطالبات و دارایی‌های غیر مالی بانک‌ها 45 تا 50 درصد از دارایی‌های نظام بانکی را به خود اختصاص داده است. این مشکل موجب شده است توان پرداخت تسهیلات بانکی کاهش یابد.

وی با بیان اینکه پایه سرمایه بانک ها در سطوح پایین قرار دارد گفت: یکی از شاخص های این مسئله نسبت کفایت سرمایه است که در شرایط کنونی این رقم در جهان دست کم 12 درصد است. میانگین نسبت کفایت سرمایه در نظام بانکی کشورمان 4 و نیم درصد است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: برای رفع تنگنای مالی بانک ها یک سال است که کار کارشناسی انجام شده و طرحی که بخش نخست آن قرار است امسال اجرا شود تدوین شد. رفع مشکلات بنیادین ساختاری و نهادی،‌ حل تنگنای اعتباری بانک ها و رفع کاهش نقدینگی کارهایی است که بانک مرکزی امسال آن را انجام می‌دهد. بانک مرکزی مسئول جریان نقد و دارایی‌های منجمد بانک‌هاست.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: مدیریت فعالانه بازاربین بانکی، تجهیز و تشخیص منابع شبکه بانکی و جذب منابع و تخصیص بهینه این منابع برای حمایت از فعالیت‌های مثبت اقتصادی، تعدیل نسبت سپرده قانونی و دسته‌بندی بانک‌ها از نظر ثبات و تعادل منابع و مصارف از جمله برنامه‌های بانک مرکزی است.

سیف گفت: برای پرداخت تسهیلات، بانک مرکزی برای آزادسازی دارایی‌های منجمد و سرعت بخشیدن به وصول مطالبات غیرجاری و شفافیت و انضباط مالی تلاش می‌کند. 17 درصد از کل دارایی‌های نظام بانکی به طلب از دولت تبدیل شده است که هیچ حرکتی ندارد و باید به توان اعطای تسهیلات برای حمایت از فعالیت‌های بخش خصوصی تبدیل شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: ابزار این کار انتشار اوراق اسلامی در بازار سرمایه کشور است.

سیف با بیان اینکه حجم بدهی دولت در مقایسه با تولید ناخالص داخلی کمتر از 35 درصد است گفت: در برخی از کشور ها این بدهی بیش از 100 درصد تولید ناخالص است اما به دلیل وجود چارچوب مشخص تامین منابع برای دولت نگرانی درباره آن وجود ندارد.

وی افزود: وجود اوراق دولتی در بازار افزون بر اینکه دولت را منضبط و دولت هزینه تامین مالی را پرداخت می‌کند موجب کاهش نرخ سود بانکی و نرخ تجهیز منابع از بازار سرمایه می‌شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: سود تامین منابع از بازار سرمایه در آغاز با اوراق اسلامی مصون از تورم است و از ابزار اسلامی استفاده و متناسب با کاهش قدرت خرید جبران می‌شود.

سیف افزود: این اوراق را بانک‌ها می‌توانند به بانک مرکزی بفروشند زیرا بانک مرکزی به  این ابزار برای تحقق سیاست‌های پولی نیاز دارد. بانک مرکزی می‌تواند با این اوراق عملیات بازار باز را انجام دهد و به عنوان وثیقه از بانک ها بپذیرد که نتیجه آن کاهش نرخ منابع برای بانک ها می شود.

منبع: خبرگزاری صداوسیما