رکورد انتشار صکوک در بازار سرمایه شکسته شد

کد خبر: 262451 دوشنبه 14 تیر 1395 - 10:9
رکورد انتشار صکوک در بازار سرمایه شکسته شد

مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از شکسته شدن رکورد انتشار صکوک در بازار سرمایه و ارتقای شاخص‌های مهم بازار سهام در سه ماهه نخست سال 95 نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

دکتر محمدرضا محسنی یکی از ماموریت های ویژه بازار سرمایه در سال 95 را تسریع تامین مالی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی اعلام کرد و افزود : وزیر امور اقتصادی و دارایی اردیبهشت ماه امسال با صدور حکمی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار را "مجری پروژه تقویت نقش بازار سرمایه در تامین سرمایه بنگاه‌ها" انتخاب کرد.

وی اظهار داشت: بر اساس دستور دکتر فطانت، کارگروه ویژه‌ای برای رفع موانع انتشار صکوک در بازار سرمایه تشکیل شده است تا بررسی‌ها و راهکارهای عملیاتی لازم در این زمینه اتخاذ شود.

مدیرعامل سمات با بیان اینکه در طول سه ماهه نخست امسال جلسات و نشست‌های کارشناسی متعددی برای تقویت نقش بازار سرمایه در تامین مالی بنگاه های اقتصادی برگزار شد، گفت: بر اساس جدیدترین آمارها، رکورد انتشار صکوک در بازار سرمایه با عرضه پنج اوراق شکسته است.

وی با بیان اینکه کل انتشار صکوک بازار سرمایه در سال گذشته 7 هزار و 279 میلیارد ریال بود، افزود : در سه ماهه نخست امسال بیش از 9 هزار و 600 میلیارد ریال اوراق اجاره و مرابحه در بازار سرمایه منتشر شد که انتشار این میزان اوراق در یک بازده زمانی کوتاه در تاریخ بازار سرمایه بی سابقه بوده است.

دکتر محسنی خاطر نشان کرد: در سه ماهه نخست امسال شرکت سیمان شرق 64 میلیارد ریال اوراق مرابحه، شرکت قطار مسافربری جوپار 520 میلیارد ریال اوراق اجاره، شرکت رایتل 2000 میلیارد ریال اوراق اجاره، ماهان 2000 میلیارد ریال اوراق اجاره و 5000 میلیارد ریال نیز اوراق اجاره دولتی در بازار سرمایه منتشر شد.

مدیر عامل سمات در خصوص آمارهای مقایسه ای بازار سهام گفت: خوشبختانه آمارها نشان می‌دهد، در بسیاری از شاخص ها در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزایش روبرو بوده ایم.

وی تصریح کرد: در مقایسه نسبت سهام، ارزش و تعداد معاملات در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال 94 به ترتیب شاهد رشد 37، 49 و 46 درصدی بوده‌ایم.

دکتر محسنی با بیان اینکه کارایی تسویه معاملات در مدت فوق از 66 به 70 درصد رسیده است، افزود : آمار شرکت‌هایی که بیشترین تعداد و ارزش معاملات را در سه ماهه نخست امسال داشته اند، نمایانگر این مطلب است که تعداد معاملات 18 درصد و ارزش معاملاتی آنها 21 درصد رشد داشته است.

جدول ترین‌های تعداد و ارزش معاملات در سه ماهه نخست امسال در این نشانی در دسترس می‌باشد.

منبع: روابط عمومی سمات