سند راهبردی بانکداری اسلامی تهیه و اجرا خواهد شد

کد خبر: 262324 سه شنبه 28 اردیبهشت 1395 - 16:33
سند راهبردی بانکداری اسلامی تهیه و اجرا خواهد شد

دکتر علی دیواندری در نشست خبری بیست و ششمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی، گفت: برنامه ما برای امسال و سال آینده این است که برنامه عملیاتی سند بانکداری اسلامی را تهیه و به اجرا بگذاریم تا دغدغه‌هایی که از نظر نظارت شرعی وجود دارد از بین برود.

وی گفت: اقدامات مربوط به سند راهبردی بانکداری اسلامی از سال 1394 آغاز شده زیرا قانون عملیات بانکداری بدون ربا برای تحقق اهداف و سیاست‌های پولی کشور کامل و جامع نبود ضمن اینکه بانکداری بدون ربا کف بانکداری اسلامی است و برای حرکت به این‌سو باید اقدامات بیشتری انجام شود.

وی با بیان اینکه، باید استانداردهای عملیاتی برای نظارت شرعی تبیین شود، اظهار کرد: بخش نظارتی بانک مرکزی و بانک‌ها باید کنترل‌های داخلی در بخش نظارت شرعی را مدنظر قرار دهند ضمن اینکه خدماتی که در بانک‌ها ارائه می‌شود باید از فیلتر نظارت شرعی عبور و سپس اعلام شود.

به گفته رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، قرار است سیستم حسابداری، حقوقی، آیین‌نامه و بخش‌نامه‌های این سند تدوین و همزمان ابلاغ شود.

دیواندری درباره مأموریت‌های پژوهشکده نیز افزود:‌ پژوهشکده پولی و بانکی به‌عنوان بازوی تحقیقاتی بانک مرکزی و همچنین نظام بانکی کشور برنامه‌های مختلفی را در دستور کار دارد که بخشی از این برنامه‌ها در همایش سیاست‌های پولی و ارزی سال جاری و بخشی دیگر در همایش‌های بعدی ارائه می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: گروه مالی پژوهشکده برای بررسی موضوع حاکمیت شرکتی و شفاف‌سازی ترازنامه بانک‌ها با همکاری بخش نظارت بانک مرکزی فعال‌شده که چند ماهی از عمر آن می‌گذرد و هدف آن نیز کمک به بانک مرکزی و نظام بانکی برای استاندارد کردن صورت‌های مالی بر مبنای استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی( IFRS)  است تا قابلیت انتقال اطلاعات مالی بانک‌ها با سیستم جهانی و تبادل آن فراهم شود.

دیواندری تصریح کرد:‌ در گروه پژوهشی بانکداری نیز تمرکز بر سلامت نظام بانکی در سال‌های 1395 و 1396 با تست‌های میزان سلامت بانکی از نظر مطالبات معوق، پایداری نظام بانکی و شاخص‌های کفایت سرمایه نیز در دستور کار است.

به گفته دیواندری، هدف پژوهشکده تولید پژوهش‌های کاربردی مفید برای نظام بانکی و بانک مرکزی است. بنابراین پژوهشکده به سمت کاربردی شدن در حال حرکت است.

وی درباره بیست و ششمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی نیز گفت: یکی از محورهای همایش یکپارچه‌سازی نظام مالی است که در ارتباط با این امر الزامات، زیرساخت‌ها و نقش نظام مالی در اقتصاد مقاومتی بررسی می‌شود البته در همین زمینه طبیعتاً با توجه به اینکه امسال به نام اقدام و عمل نام‌گذاری شده یکی از وظایف ما در این همایش این است که نسبت نظام بانکی را با اقتصاد مقاومتی تبیین کنیم.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: بر همین اساس باید مشخص شود بانک‌ها در زمینه اقتصاد مقاومتی در چه زمینه‌هایی فعال شوند، البته ازآنجایی‌که بانک‌ها به‌عنوان بنگاه‌های اقتصادی کلان بخشی از اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شوند باید از استحکام لازم برخوردار باشند تا به بقیه بخش‌ها کمک کنند.

وی افزود: البته بانک‌ها باید به بنگاه‌ها، کارآفرینان اقتصادی و فعالیت‌های دانش‌بنیان کمک کنند که البته اصول کلی آن ابلاغ‌شده تا اقتصاد مقاومتی تحقق یابد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی، نظارت شرعی، نظارت مبتنی بر سلامت مالی بانک‌ها، رتبه‌بندی بانک‌ها، تجربه جهانی نظارت، استقرار حاکمیت شرکتی و سیاست‌های ریسک احتیاطی را از دیگر موارد مورد بحث در همایش امسال عنوان کرد و گفت: اثربخشی الگوهای تأمین مالی در اقتصاد ایران نیز در این همایش مدنظر قرارگرفته و به همین دلیل از وزارتخانه‌های مرتبط با حوزه اقتصاد دعوت‌شده که علاوه بر حضور در پنل ها در سخنرانی‌ها نیز شرکت داشته باشند.

دیواندری ادامه داد: به عنوان مثال وزارتخانه‌های نفت، راه و شهرسازی، وزارت صنعت و معدن و تجارت و کار ، تعاون و امور اجتماعی برای حضور در این همایش دعوت‌شده اند و بر همین اساس همایش به سمت کاربردی‌تر شدن هدایت‌شده است.

وی، سیاست‌های پولی و ساختار پایدار نظام بانکی، سازوکار نرخ‌های سود تعادلی و نقش بازار بین‌بانکی در هدایت نظام بانکی را از دیگر موارد مورد طرح عنوان کرد و گفت: خلق ابزارهای جدید منطبق با شریعت برای سیاست‌گذار پولی، چالش‌های فقهی سیاست‌گذار پولی، سیاست‌های ارزی و مدیریت بازار ارز نیز از دیگر موارد قابل‌طرح در این همایش است.

به گفته وی، ۹۰ مقاله علمی دارای استاندار علمی تاکنون دریافت شده که از این میان ۲۷ مقاله انتخاب و بر اساس زمان‌بندی ارائه می‌شود ضمن اینکه این همایش دارای ۱۲ سخنرانی کلیدی و ۷ میزگرد تخصصی است.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه، ۳۷ نفر از افراد برجسته اقتصادی نظام بانک کشور در سخنرانی‌ها و میزگردها حضور خواهند داشت و طبق سنوات گذشته نیز معرفی چهره‌های ماندگار نظام بانکی و اقتصادی کشور انجام می‌شود، گفت: برگزاری نمایشگاه جانبی و مسابقه پول و ارز و رسانه از موارد جانبی این همایش است.

منبع: خبرگزاری ایسنا