ابزار انگیزشی برای تقویت نظارت داخلی نظام بانکی

کد خبر: 262287 چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 - 18:35
ابزار انگیزشی برای تقویت نظارت داخلی نظام بانکی

فصلنامه کلید سرمایه در شماره چهاردهم از سال چهارم خود مقاله‌ای را تحت عنوان «بررسی یک ابزار انگیزشی برای تقویت نظارت داخلی نظام بانکی کشور: رتبه‌بندی بانک‌ها از منظر مطابقت با اصول شریعت» به قلم فرشته ملاکریمی و وهاب قلیچ منتشر کرده است.

در مقدمه این مقاله می‌خوانیم:

«وجود شبهات و سوالات متعدد در بین دغدغه‌مندان جامعه اعم از مراجع تقلید، اساتید، محققان و عموم مشتریان نسبت به رعایت کامل اصول شریعت اسلامی در فرایند انعقاد و اجرای قراردادهای بانکی، ضرورت شفاف‌سازی عملیات نظام بانکداری و ارزیابی میزان انطباق قراردادهای بانکی با اصول شریعت را بیش از پیش یادآور می‌سازد. مهم‌ترین شبهات در این زمینه عدم آگاهی از مفاد و ماهیت قراردادهای بانکی و در نتیجه صوری بودن معاملات، معضل جریمه دیرکرد و تغییر کارکرد عقود مشارکتی به عقود مبادله‌ای است.

بدیهی است رفع این شبهات از طریق اصلاح حوزه مقررات و نظارت بیرونی و درونی بر عملکرد بانک‌ها بر اساس قواعد و اصول شریعت، ضمن افزایش وجاهت و حسن شهرت نظام بانکی در داخل کشور و نیز در عرصه بین‌الملل، می‌تواند موجب افزایش اطمینان خاطر مشتریان نظام بانکی در کشور شود. گرچه اصلاح قوانین و مقررات و تقویت ابعاد نظارت بیرونی از سوی بانک مرکزی و سایر نهادهای نظارتی و حسابرسی اقتصادی در اصلاح رویه‌های بانکی مثمر ثمر است، اما قدرمسلم آن است که بدون همت و خواست شبکه بانکی و تقویت سازوکارهای نظارت درونی نتایج اینگونه اقدامات کامل و جامع نخواهد بود. از این‌رو بایستی تدابیری اندیشیده شود که انگیزه و همت شبکه بانکی در تقویت قوای نظارت درونی بر رعایت کامل اصول شریعت بهتر و بیشتر از پیش انجام پذیرد.

از این‌رو در ادامه، راهکار سیاستی انگیزشی جهت تقویت سطح رعایت اصول شریعت در قراردادهای بانکی ارائه شده و ضمن معرفی شاخص‌های این راهکار به نحوه اجرای آن اشاره می‌شود. همچنین مزایا و فواید اجرای این طرح و موانع و محدودیت‌های آن نیز مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند.»

علاقمندان می‌توانند جهت دریافت مقاله به این نشانی مراجعه کنند.