مصوبات کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار

کد خبر: 262279 یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 - 12:30
مصوبات کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار

کتاب «مصوبات کمیته تخصصی فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار» توسط دبیرخانه کمیته تخصصی فقهی-مدیریت پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی-سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه و توسط انتشارات بورس با قیمت ۱۴۰,۰۰۰ ریال منتشر شده است.

این کتاب حاصل برگزاری ۸۲ جلسه کمیته فقهی از بدو تأسیس است که دستاوردهای این جلسات در قالب مجموعه مصوبات کمیته فقهی به چاپ رسیده است. مصوبات کمیته فقهی شامل اوراق بهادار اسلامی مانند اوراق اجاره، مرابحه، استصناع، جعاله، منفعت، سلف، قرض‌الحسنه، مشارکت، مضاربه، مزارعه، مساقات و اسناد خزانه اسلامی؛ مشتقات مانند قراردادهای آتی و اختیار معامله؛ صندوق‌های سرمایه‌گذاری مانند صندوق‌های زمین و ساختمان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا و برخی مسائل و چالش‌های دیگر بازار سرمایه می‌باشد.

لازم به ذکر است تاکنون برخی مصوبات کمیته فقهی به مرحله اجرایی نیز رسیده است که از آن جمله می‌توان به انتشار اوراق اجاره، مرابحه و... اشاره نمود و برخی دیگر نیز در مرحله تدوین مقررات و در آستانه عملیاتی شدن است.

این کتاب با هدف آشنایی فعالان بازار سرمایه، اساتید و دانشجویان علاقه‌مند به مسائل شرعی و فقهی بازار سرمایه تدوین و گردآوری شده است تا گامی کوچک در جهت آشنایی و فهم بهتر مسائل و چالش‌های فقهی بازار سرمایه و راه‌حل‌های شرعی ارائه شده برداشته شود و زمینه برای توسعه و رشد بازار سرمایه اسلامی در کشور فراهم آید.

صفحه تازه های نشر