تحلیل چالش های جریمه تاخیر تادیه در بانکداری بدون ربا و ارائه راهكار جایگزین

کد خبر: 262254 شنبه 21 فروردین 1395 - 9:9
تحلیل چالش های جریمه تاخیر تادیه در بانکداری بدون ربا و ارائه راهكار جایگزین

فصلنامه اقتصاد اسلامی در شماره 5۹ خود مقاله‌ای را تحت عنوان «تحليل چالش هاي جريمه تأخير تأديه در بانكداري بدون ربا و ارائه راهكار جايگزین» به قلم وهاب قليچ و فرشته ملاكريمي منتشر کرده است.
در چکیده این مقاله می‌خوانیم:

«دریافت جریمه دیرکرد بازپرداخت تسهیلات بانکی از جمله بحث‌های  چالشی و مورد نقد نظام بانکداری بدون ربا در ایران است. چالش‌های فقهی، حقوقی و اقتصادی فراوانی که درباره این مسئله وجود دارد ضرورت ارائه راهکارهای جایگزین را دو چندان می‌کند.

پرسش اصلی مقاله این است که آیا می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های موجود در فقه به راهکاری دست یافت که ضمن حل معضل مطالبه‌های معوّق و داشتن کارایی مناسب، شبهه شرعی نداشته باشد؟ مقاله پیش ‌رو درصدد است با استفاده از روش تحلیلی و توصیفی و با استفاده از منابع فقه امامیه به بررسی این فرضیه بپردازد که راهکار ترکیبی جایزه خوش‌حسابی و اعمال تعزیرات قانونی، بسته سیاستی مناسبی برای حل معضل مطالبه‌های معوّق است. این بسته با به‌کارگیری از دو ابزار تشویقی و تنبیهی به‌طور موازی و همچنین استفاده مناسب از سامانه اطلاعاتی سوابق تسهیلاتی نظام بانکی می‌تواند جایگزین مناسبی برای جریمه تأخیر تأدیه باشد؛ به‌طوری که ضمن داشتن مزیت‌های راهکارهای پیشین، دشواری‌ها و چالش‌های آنها را نیز به کمترین حد ‌برساند»

علاقمندان می‌توانند این مقاله را از این نشانیدریافت نمایند.