مهمترین اقدامات سال ۱۳۹۴ پژوهشکده پولی و بانکی در محور بانکداری اسلامی

کد خبر: 262241 دوشنبه 16 فروردین 1395 - 10:3
مهمترین اقدامات سال ۱۳۹۴ پژوهشکده پولی و بانکی در محور بانکداری اسلامی

دکتر وهاب قلیچ، کارشناس و عضو هیئت علمی گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، به بیان اهم اقدامات این گروه در سال 94 در راستای تحکیم بانکداری اسلامی در کشور پرداخت و گفت: گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی که سال ششم فعالیت خود را سپری کرده است، اقدامات مهمی را در سال 94 انجام داده که چند مورد از مهمترین‌ها را عرض می‌کنم.

نکته اول اینکه مؤسسه تحقیقات و آموزش اسلامی که زیرمجموعه بانک توسعه اسلامی است و جمع‌آوری آمارهای بانک‌های اسلامی در سراسر جهان را در دستور کار خود دارد، برای دریافت آمارهای کشور ایران نیازمند این بود که در ایران با مؤسسه‌ای  قرارداد انعقاد کند و این مؤسسه با پژوهشکده پولی و بانکی و گروه بانکداری اسلامی، قراردادی 20 بندی امضا کرد مبنی بر اینکه پژوهشکده پولی و بانکی بتواند اطلاعات بانک‌های ایرانی را برای آنها تهیه و تبادل اطلاعات داشته باشند.

اقدام دیگر پژوهشکده پولی و بانکی در سال 94 مربوط به سند راهبردی بانکداری اسلامی است که بسیار مورد تأکید رئیس‌کل بانک مرکزی و همچنین رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بوده است که برای بانکداری اسلامی سند راهبردی داشته باشیم تا اگر فعالیت پژوهشی یا اجرایی انجام می‌شود در راستای سند باشد و نقشه راه منسجمی داشته باشیم که مبدأ و مقصد آن مشخص باشد.

کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ادامه داد: به همین دلیل پژوهشکده پولی و بانکی، مهمترین مطالعاتی که در سطح کشور از ابتدای انقلاب انجام شده است را بررسی کرده و بر اساس آن نقاط ضعف و قوت و تهدید و فرصت‌های بانکداری اسلامی را شناسایی کرده است. در ادامه جلسه‌ای هم با خبرگان بانکی برگزار شده تا از دل همه این اقدامات، یک استراتژی برای سند راهبردی بانکداری اسلامی کشف شود. سعی ما ان است که انشاء‌الله در سال 95 بتوانیم سند نهایی بانکداری اسلامی را نهایی کرده و آن را اعلان عمومی کنیم.

وی افزود: اقدام بعدی پژوهشکده پولی و بانکی در سال 94 موضوع بانک‌های نمونه اسلامی بود که از سوی ریاست محترم جمهور مطرح شده و رئیس‌کل بانک مرکزی هم بر این موضوع تأکید داشته است. از این‌رو  قرار شد پژوهشکده به صورت ویژه بر روی این موضوع کار کند؛ در این راستا پژوهشکده پولی و بانکی با یکی از بانک‌های کشور وارد مذاکره شده تا بتواند قراردادها، آئین‌نامه‌ها و روش‌های تجهیز و تخصیص منابع این بانک را براساس اصول شریعت بررسی کند تا اگر آن ویژگی‌های خاص را دارا بود، بتوان گواهی بانک نمونه اسلامی را به آن بانک اعطا کرد.

قلیچ به طرح اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا اشاره کرد و گفت: با توجه به طرحی که برای اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا وجود دارد، گروه بانکداری اسلامی در تابستان 94 چهار جلسه نقد و بررسی این پیش‌نویس را برگزار نمود تا نقاط ضعف و قوت این طرح مجلس را شناسایی کرده و نتایج این جلسات را اعلان عمومی نماید.

کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: همچنین در سال ۱۳۹۴ دو جلسه نقد تحقیقات و پژوهش‌های بانکداری اسلامی برگزار شد که یکی مربوط به موضوع سیاست‌های پولی در بانکداری اسلامی و دیگری مربوط به حسابداری تخصیص منابع در بانکداری اسلامی بوده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات پژوهشکده پولی و بانکی در حوزه چاپ و نشر کُتُب مربوط به بانکداری اسلامی اظهار کرد: در حوزه نشر، دو کتاب تجدید چاپ شد که یکی کتاب «بانکداری اسلامی» بود که ویرایش چهارم آن منتشر شد و دیگری کتاب «بانکداری اخلاقی با رویکرد اسلامی» بود که به چاپ دوم رسید و هر دو مورد مورد استقبال علاقه‌مندان قرار گرفتند.

وهاب قلیچ ادامه داد: همچنین پژوهش‌هایی در زمینه صکوک بیع دِین و اجاره داشتیم؛ چراکه یکی از مشکلات اساسی ما در بانکداری اسلامی، موضوع سیاستگذاری پولی از نگاه اسلامی است که ابزارهای کافی برای آن نداریم بنابراین سعی شده با پژوهش‌هایی در این زمینه راهکارهای لازم برای معرفی چنین ابزارهایی ارائه شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین پژوهش‌های دیگری در رابطه با اوراق بهادار اسلامی در تأمین کسری بودجه دولت به عنوان ابزار سیاستی انجام شده است؛ چراکه کسری بودجه، همواره یکی از مهمترین مشکلات دولت بوده و ساده‌ترین راه حل این مشکل، استقراض از بانک مرکزی بوده است که منجر به ایجاد تورم می‌شود و تلاش همکاران ما در پژوهشکده پولی و بانکی این بوده که تلاش کنیم راهکارهایی ارائه دهیم تا دولت به جای استقراض از بانک مرکزی، با استفاده از اوراق بهادار اسلامی این اقدام را انجام دهد و اوراق بهادار متناسب با کسری بودجه دولت طراحی شود که البته هنوز به مرحله نهایی نرسیده است.

کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی در پایان گفت: مورد دیگر اینکه همکاران ما در پژوهشکده پولی و بانکی، در همایش بانکداری اسلامی حضور بسیار فعال داشته و چندین مقاله ارائه دادند.

افزون بر موارد ذکر شده اقدام دیگر پژوهشکده پولی و بانکی، بارگذاری پورتال بانکداری اسلامی بود که برای سال سوم مشغول به فعالیت است و در حال حاضر یکی از پرارجاع‌ترین سایت‌ها در زمینه بانکداری اسلامی بوده و مرکزی برای اعلام و معرفی مقالات یا کتاب‌های تازه منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایکنا