بانکداری اسلامی می‌تواند بسیاری از مشکلات پولی را مرتفع کند

کد خبر: 262211 چهارشنبه 28 بهمن 1394 - 14:7
بانکداری اسلامی می‌تواند بسیاری از مشکلات پولی را مرتفع کند

حجت‌الاسلام سید عباس موسویان عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درباره «کتاب نظریه» و اینکه این اثر چه نقشی در رونق نظریه‌پردازی در عرصه علوم انسانی اسلامی دارد، گفت: در جامعه روش‌های مختلفی برای انتقال نظریه از شبکه های مجازی تا مقالات و نشریات وجود دارد اما هنوز کتاب به عنوان ماندگارترین روش و مطمئن‌ترین راه در جامعه ما شناخته می‌شود.

وی افزود: کتاب در گسترش نظریه‌های نو و ترویج و نقد آنها نقش بی بدیلی ایفا می‌کند به همین دلیل بر لزوم سرمایه‌گذاری بیشتر برای انتشار آثار فاخر در قالب کتاب تاکید می‌شود. به همین دلیل کتاب نظریه هم در این راستا نقش مهمی دارد.

وی در پاسخ به این سوال که استعداد حوزه و دانشگاه در تولید نظریه های کاربردی در عرصه علوم انسانی اسلامی را چطور ارزیابی می‌کنید، افزود: خوشبختانه در حال حاضر گرایش کاربردی کردن علوم در جامعه شکل گرفته و دانشمندان و اساتید این رویکرد را پذیرفته‌اند که دانش باید محصول عینی در جامعه داشته باشد. این رویکرد باعث شد هم در حوزه و هم در دانشگاه اساتید مختلفی به عملیاتی کردن دانش بیندیشند و این حرکت زمینه را برای ارائه نظریه پردازی فراهم کرده است.

برنده نخستین دوره جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی با بیان اینکه با کاربردی شدن علوم و پیوند آن با مبانی دانش، پل ارتباطی بوجود می آید که با وجود اندیشه تبدیل به نظریه می‌شود، گفت: بعد از انقلاب اسلامی هم سرمایه‌گذاری زیادی بر تولید علم و دانش و فناوری صورت گرفت و شیوه‌های مختلف تشویقی برای صاحب نظران اجرا شد و شرایط برای تولید علم مهیا گردید.

 

لزوم حمایت نهادهای رسمی از کنگره های علوم انسانی اسلامی

این نظریه پرداز بانکداری اسلامی در ادامه سخنانش افزود: ما طی چند سال اخیرشاهد برگزاری کنگره های مختلفی در حوزه علوم انسانی بودیم که در ده سال گذشته چنین همایش هایی به تعداد معدود برگزار می‌شد. ضمن اینکه در حین برگزاری کنگره علوم انسانی اسلامی مقالات ارزشمندی ارسال شد و اگر نهادهای رسمی ملی و کشوری از چنین جشنواره هایی حمایت کنند و جایگاه عینی برای نظریه‌پردازی ترسیم کنند، شاهد پویایی این علوم خواهیم بود.

وی در پاسخ به این سوال که نسخه اقتصاد اسلامی می‌تواند حلال مشکلات اقتصادی جامعه امروز ما باشد یا خیر؟ گفت: در حوزه دانش قضاوت در این باره بسیار زود است زیرا هنوز از عمر این علم بیش از ۵۰ سال نمی‌گذرد به همین دلیل نمی تواند به صورت فراگیر همه نیازهای جامعه را مرتفع کند زیرا در برخی از عرصه‌های اقتصاد اسلامی هنوز مقاله ای ارائه نشده و مدلی هم استخراج نشده است.

موسویان اضافه کرد: در صورت عملیاتی شدن بخشهایی از مباحث اقتصاد اسلامی که مطالعات و کارهای خوبی بر روی آنها انجام گرفته است، می توان در حل مشکلات در آن عرصه مشخص امیدوار بود. به عنوان مثال ایده بانکداری اسلامی می‌تواند بسیاری از مشکلات پولی جامعه را مرتفع کند و اگر بازار سرمایه اسلامی بر اساس آنچه که طراحی شده، عملیاتی گردد می تواند بحران های مالی را رفع کند.

این پژوهشگر حوزه اقتصاد اسلامی در پایان سخنانش گفت: بخش هایی از مطالعات اقتصاد اسلامی که به مرحله عملیاتی و اجرایی رسیده، جوابگوی مسائل اقتصادی جامعه امروز می تواند باشد، اما به عنوان دانش جامع فعلا نمی‌توان از آن یاد کرد.

منبع: پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه