سعی می‌کنیم در مجلس نهم، اصلاح قانون را به نتیجه برسانیم

کد خبر: 262204 شنبه 24 بهمن 1394 - 10:14
سعی می‌کنیم در مجلس نهم، اصلاح قانون را به نتیجه برسانیم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به نظر می‌رسد دولت‌ها انگیزه قوی برای تغییر اساسی در قانون عملیات بانکی بدون ربا ندارند، گفت: بسیاری معتقدند که ربا از بانکداری ایران حذف نشده اما از سال 87 تا امروز بحث اصلاح این قانون به پایان نرسیده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد رجایی باغسیایی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به قرارگرفتن در ماه‌های آخر فعالیت مجلس نهم و طرح‌های باقی‌مانده در این کمیسیون گفت: از جمله مهم‌ترین طرح‌هایی که باقی‌مانده، موضوع بانکداری اسلامی است که تلاش می‌کنیم آن را به نتیجه برسانیم.

وی افزود: البته بررسی این طرح با روزهای انتخابات و بررسی لایحه بودجه و برنامه ششم مصادف شده است که مقداری کار را سخت می‌کند اما ما سعی می‌کنیم در مجلس نهم، اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا را به نتیجه برسانیم.

این عضو کاگروه اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا، در مورد تأخیر مجلس در بررسی جزئیات این طرح گفت: تلاش بر این بود که دولت لایحه اصلاح قانون بانکداری را به مجلس ارائه کند تا بتوانیم تلفیقی از طرح مجلس و لایحه دولت را به تصویب برسانیم اما این لایحه ارائه نشد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: دولت از سال 87 موضوع اصلاح قانون بانکداری و سیستم بانکی را مطرح کرده و کمیته‌ها و کمیسیون‌هایی برای بررسی آن تشکیل داده است و در دولت یازدهم نیز بررسی آن ادامه دارد.

وی با بیان اینکه این موضوع 7 سال است که در حال بررسی در دولت و مجلس است، گفت: اگر مجلس نهم در این موضوع جدی نباشد ممکن است بار دیگر به نتیجه نرسد؛ تا مجلس جدید شکل بگیرد و نمایندگان جا بیفتند و با مسائل آشنا بشوند، دولت عوض می‌شود و حتی اگر همین دولت رأی بیاورد ممکن است وزرا عوض شوند و یا تغییرات دیگری ایجاد شود. به هر حال باید کاری کنیم که در این مجلس این طرح به نتیجه برسد.

این نماینده مجلس در مورد دلیل تأخیر دولت در ارائه لایحه نیز گفت: دولت قبلی این موضوع را در کمیته‌هایی که تشکیل داده بود به صورت فشرده پیگیری می‌کرد اما در سال‌های آخر به این مسئله بی‌مهری کرد؛ آن زمان کمیته‌ای بود که بنده و آقای بحرینی در آن شرکت می‌کردیم اما در سال آخر دولت دهم، جلسات برگزار نشد و احساس می‌شد انگیزه لازم برای ادامه جلسات ندارد.

وی ادامه داد: دولت جدید هم وقتی آمد بر کار مسلط شد و در جریان مسائل قرار گرفت، چون تفکر جدیدی داشت می‌خواست بر اساس تفکر خود لایحه را دوباره‌نویسی کند، بنابراین کار به کندی پیش می‌رود؛ البته اولویت‌های دولت به ویژه مذاکرات هسته‌ای نیز این مسئله را تحت تأثیر قرار داد.

این عضو کارگروه اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا خاطرنشان کرد: اردیبهشت ماه پس از تصویب یک فوریتی بررسی طرح بانکداری با برخی مسئولان دولتی جلسه‌ای داشتیم که از ما خواستند دست نگه داریم تا یک ماه آینده لایحه را به مجلس بیاورند اما از آن موقع ماه‌ها گذشته و خبری از لایحه نیست.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد دولت‌ها انگیزه قوی برای تغییر اساسی در قانون بانکداری ندارند، گفت: خیلی‌ها معتقدند که ربا واقعاً از بانکداری ایران حذف نشده و به صورت صوری عمل می‌شود یا اینکه بانک‌ها در خدمت تولید نیستند و وارد کارهای واسطه‌گری می‌شوند.

منبع: خبرگزاری ایکنا