نخستین شعبه بانک نمونه اسلامی کشور

کد خبر: 262197 شنبه 17 بهمن 1394 - 13:11
نخستین شعبه بانک نمونه اسلامی کشور

میان علمای شیعه و اهل سنت مشترکات زیادی وجود دارد

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در مراسم افتتاح نخستین شعبه نمونه بانکداری اسلامی گفت: میان علمای شیعه و اهل سنت مشترکات زیادی وجود دارد و فقط در نحوه اجرا باید به یک عملکرد مشترک دست یابیم.

آیت الله عباسعلی سلیمانی افزود: مجموعه قوانینی که در دین مبین اسلام موجود است از وجود مبارک پیامبر اعظم (ص) نشئت گرفته و دستاوردهای امت اسلامی در چهار بخش با عنوان عبادات، عقود، ایقائات و احکام و سیاست ها تقسیم بندی می شود.

امام جمعه زاهدان با گرامیداشت سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: اسلامی شدن سامانه بانکی از نخستین منویات امام خمینی(ره) بوده است بر این اساس بانک انصار درصدد برآمد تا در نوع اجرا به وسیله مذاهب موجود در داخل ایران با هدف اصلاح موارد در نظام بانکداری اسلامی به ویژه در حوزه اجرا نشست هایی برگزار کند.

نماینده مقام معظم رهبری در امور اهل سنت استان های سیستان و بلوچستان و کرمان گفت: علمای شیعه و سنی استان آستین را بالا زدند تا با محوریت بانک انصار اختلافات جزئی در مساله بانکداری اسلامی حل شود بر این اساس راه حل مناسب را پیدا کردند.

 

نخستین گام عملی برای توسعه همه جانبه بانکداری اسلامی در کشور

مدیر امور شعب بانک انصار سیستان و بلوچستان نیز در این مراسم گفت: نزدیک به یک سال است که علمای اهل سنت و تشیع استان با علمای شورای فقهی بانک انصار و بانک مرکزی نشست های مختلفی را برای ایجاد شعبه بانکداری اسلامی برگزار کردند.

محمدرضا احمدی ادامه داد: علما در این نشست‌ها مسائل مختلف از جمله عقود اسلامی و موازین فقهی پرداخت تسهیلات و وام را در مذهب تشیع و تسنن بررسی کردند و به یک دستورعمل جامع رسیدند.

وی اظهار داشت: نتیجه این نشست ها افتتاح نخستین شعبه نمونه بانکداری اسلامی زیر نظر علمای تشیع و تسنن با تایید بانک مرکزی در زاهدان است.

وی گفت: این اقدام نخستین گام عملی برای توسعه همه جانبه بانکداری اسلامی در کشور به حساب می‌آید.

مدیر امور شعب بانک انصار سیستان و بلوچستان افزود: تمام قراردادهای پرداخت تسهیلات در این شعبه با تایید علمای شیعه و سنی کاملا شرعی است.

 

۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای نخستین شعبه بانکداری نمونه اسلامی اختصاص یافت

10 میلیارد ریال اعتبار قرض‌الحسنه و 50 میلیارد ریال اعتبار مرابحه با هدف کمک به مردم سیستان و بلوچستان به نخستین شعبه بانکداری اسلامی زیر نظر علمای تشیع و تسنن در زاهدان اختصاص یافت.

مدیرعامل بانک انصار، آیت الله ابراهیمی، در مراسم افتتاح نخستین شعبه بانکداری اسلامی در زاهدان با بیان جمله فوق اظهار داشت: بانک انصار 6 سال است که به عنوان بانک با حدود 700 شعبه در سطح کشور فعالیت می‌کند و پنجمین شرکت بورسی ایران به حساب می‌آید.

وی افزود: بانک انصار بزرگترین شبکه تمام الکترونیک کشور در بخش خصوصی را دارد و به عنوان شفاف‌ترین بانک در بورس فعالیت می‌کند.

وی گفت: رتبه نخست تراکنش موفق بانکداری الکترونیک کشور در سال 93 به بانک انصار اختصاص داده شده است و این مجموعه با فناوری نوین توانسته گام‌های زیادی برای ارائه خدمات مطلوب به مردم بردارد.

مدیرعامل بانک انصار افزود: این بانک بیش از 10 میلیون مشترک با 13،5 میلیون حساب بانکی دارد و تاکنون توانسته با رعایت موازین شرعی موفقیت های زیادی بدست آورد.

ابراهیمی اظهار داشت: با توجه به اولویت حرکت در مسیر موازین شرعی و تحقق اقتصاد مقاومتی بانک انصار با برگزاری نشست‌های مختلف با علمای تشیع و تسنن به یک دستورعمل جامع برای ایجاد شعبه بانکداری اسلامی در زاهدان رسید و آن را امروز در مراسمی افتتاح کرد.

 

مسیر برای حضور تمام اقشار مردم در بانک‌ها آسان‌تر می‌شود

امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان نیز در این نشست گفت: بانک انصار با هدف ایجاد تعامل و افزایش اشتراکات در موازین فقهی این شعبه بانکداری اسلامی را تاسیس کرد تا مسیر برای حضور تمام اقشار مردم در بانک‌ها آسان تر شود.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی افزود: بانک انصار متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و سپاه نیز نهادی مردمی به حساب می آید که برای رفاه تمام اقشار جامعه به ویژه محرومان تلاش می کند.

نخستین شعبه نمونه بانکداری اسلامی کشور زیر نظر علمای شیعه و سنی با پیام رئیس کل بانک مرکزی توسط بانک انصار امروز /شنبه/ در زاهدان افتتاح شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا