حضور بانک های خارجی مشروط به رعایت قوانین بانکداری اسلامی

کد خبر: 252186 سه شنبه 6 بهمن 1394 - 10:15
حضور بانک های خارجی مشروط به رعایت قوانین بانکداری اسلامی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با مثبت ارزیابی کردن حضور بانک های خارجی در صورت رعایت قوانین بانکداری اسلامی گفت: حضور بانک‌‌های خارجی در جذب سرمایه‌های خارجی موثر است و زمینه ساز ایجاد رقابت با بانک های داخلی می شود.

غلامرضا اسدالهی ،درباره حضور بانک های خارجی درکشور گفت: وجود ارتباطات اقتصادی در سطح بین‌الملل یکی از لازمه های توسعه اقتصادی کشورها است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخزر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید توجه داشت در حوزه تولید کشور،نگاه و رویکرد باید به ظرفیت های داخلی باشد و تلاش شود که اقتصاد کشور مقاوم باشد.

 

انتقاد از نرخ بالای سود تسهیلات بانکی

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود:در اقتصاد باید به موضوعات اسلامی و تفاوت هایی که در این زمینه ها با کشورهای غیراسلامی وجود دارد، توجه شود و براساس رعایت موضوعات اسلامی در این زمینه ها عمل شود.

اسدالهی افزود: یکی از اولویت های اقتصادی کشور جذب سرمایه گذاری خارجی و واردات تکنولوژی جدید و بومی‌سازی تکنولوژی‌های پیشرفته است؛ بنابراین در صورتی که بانک های خارجی در ایران شعبه داشته باشند؛ بخشی از واحدهای تولیدی می‌توانند نقدینگی های مورد نیاز خود را با استفاده از تسهیلات بانکی با کارمزد مناسب از بانک‌های خارجی تامین کنند.

وی با انتقاد از نرخ بالای سود تسهیلات بانکی در کشور،تاکید کرد: البته برخورد دستوری با بانک‌ها مناسب نیست، بنابراین به صورت کلی حضور بانک های خارجی مشروط به رعایت قوانین بانکداری اسلامی است به دلیل اینکه انجام این مهم زمینه‌ساز ایجاد رقابت در زمینه بانکداری است.

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برخی فقها و کارشناسان دینی به عملکرد فعلی بانک‌ها ایراداتی دارند که باید این موضوع رفع شود.
منبع: خبرگزاری خانه ملت