اجرای صحیح تسهیلات سلف در بانکداری اسلامی به کمک بورس تخصصی کالا در مورد کالاهای استاندارد بورسی

کد خبر: 242075 دوشنبه 23 آذر 1394 - 9:31
اجرای صحیح تسهیلات سلف در بانکداری اسلامی به کمک بورس تخصصی کالا در مورد کالاهای استاندارد بورسی

نشریه تحقیقات مالی اسلامی در شماره هشتم از سال چهارم خود مقاله‌ای را تحت عنوان «اجرای صحیح تسهیلات سلف در بانکداری اسلامی به کمک بورس تخصصی کالا در مورد کالاهای استاندارد بورسی» به قلم محمدنقی نظرپور و یحیی لطفی‌نیا منتشر کرده است.

در خلاصه این مقاله می‌خوانیم:

«بانك‌ها به عنوان واسطه‌هاي مالي درصدد انباشت سرمايه در كنار ساير عوامل توليد مي‌باشند. در بانكداري اسلامي روش‌هاي مختلفي جهت پاسخ به نياز مشتريان مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در واقع روش‌هاي مورد استفاده در كنار كاربردهاي اقتصادي نيازمند رعايت الزامات شرعي مي‌باشند. از جمله تسهيلاتي كه در پاسخ به نياز توليدكنندگان براي تامين مالي در قانون عمليات بانكي بدون ربا در نظر گرفته شده است، تسهيلات مبتني بر عقد سلف مي‌باشد كه در سال‌هاي اخير به دليل ريسك‌گريز بودن بانك‌ها و همچنين عدم تمايل آن‌ها به ورود به بخش واقعي اقتصاد، از اجراي واقعي آن سرباز زده اند. اين در حالي است كه توجه به امر تامين مالي به منظور توليد با رعايت اصول شرعي همواره بايد مورد توجه بانك‌ها قرار گيرد.

در مقاله حاضر با روش توصيفي- تحليلي با استفاده از منابع كتابخانه‌اي به بررسي اين فرضيه پرداخته مي‌شود كه، «بورس‌هاي تخصصي كالا مي‌توانند بانكداري اسلامي را در احياء و اجراي صحيح تسهيلات سلف، در مورد كالاهاي قابل معامله در بورس تخصصي كالا ياري نمايند». در واقع بهره‌گيري بانكداري اسلامي از ظرفيت نهادهاي فعال بازار سرمايه زمينه را براي كاهش هزينه‌ها و همچنين گستره فعاليت آنها در بخش‌هاي مختلف اقتصادي فراهم مي‌كند.»

علاقمندان می‌توانند این مقاله را از این نشانی دریافت نمایند.