جزییات اولین صکوک استصناع اعلام شد

کد خبر: 232042 شنبه 30 آبان 1394 - 14:35
جزییات اولین صکوک استصناع اعلام شد

مدیران عامل گروه توسعه ملی و بورس تهران جزییات اولین صکوک استصناع به همراه توضیحات فنی را اعلام کرده و از برنامه انتشار اوراق ۴ هزار میلیارد تومانی خبر دادند.

در پی صدور مجوز سازمان بورس برای اولین صکوک استصناع (سفارش ساخت)، مقرر شده از دوشنبه تا چهارشنبه این هفته یک میلیون و ۶۲۹ هزار و ۳۱۴ ورقه به قیمت هر ورقه ۱۰۰۰ هزار تومان در بورس تهران عرضه عمومی شود.

در این رابطه، فرهاد حنیفی مدیرعامل گروه توسعه ملی جزییات و توضیحات فنی این اوراق را اعلام کرد و گفت: این اوراق که برای نخستین بار در بازار سرمایه ایران بکار گرفته می شود، شامل ۱۶۲.۹ میلیارد تومان بوده و صرف تامین مالی طرح احداث دو کارخانه ۲.۵ میلیون تنی دو کنسانتره و گندلۀ (هریک ۲.۵ میلیون تن در سال و واقع در شهر سنگان) می شود.

وی با بیان اینکه این تامین مالی مربوط به تکمیل منابع شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی با مالکیت ۱۰۰ درصدی گروه توسعه ملی است، ادامه داد: عمده ماشین آلات و تحهیزات لازم این دو پروژه از اروپا و با یوزنانس ۳ ساله چین وارد شده و تاکنون هم پروژه کنسانتره و گندله دارای پیشرفت ۶۰ و ۲۵ درصدی بوده و انتظار می رود اوایل سال ۹۶ به بهره برداری برسند.

این مقام مسوول با اشاره به نرخ سود ۲۳ درصدی و سررسید ۳ ساله این صکوک و پرداخت هر سه ماه یکبار و با ضمانت توسعه ملی و بازارگردانی تامین سرمایه نوین، درباره برنامه بعدی “وبانک” برای انتشار دیگر صکوک استنصاع توضیح داد: طی ۶ یا ۱۲ ماه آینده هم مشابه این نوع اوراق برای پروژه نفت نیک قشم به ارزش ۴ هزار میلیارد تومان منتشر خواهد شد.

به گفته حنیفی ۴۰ درصد از سهام این پروژه مربوط به گروه توسعه ملی و باقی آن مربوط به منطقه آزاد قشم و تامین اجتماعی بوده و در آستانه دریافت خوراک است و با توجه به استقرار در کنار دریا و امکان صادارت گسترده ، یکی از مهمترین پروژه های کشور از لحاظ جانمایی بشمار می رود.

حسن قالیباف اصل مدیرعامل شرکت بورس هم گفت: طبق برنامه ریزی دوشنبه تا چهارشنبه هفته جاری اولین صکوک استصناع (سفارش ساخت ) بازار سرمایه در بورس عرضه و پذیره نویسی می شود. این اوراق ابزاری است برای تأمین منابع مالی از طریق انتشار عمومی اوراق بهادار و به پشتوانه دارایی‌هایی که شرکت قصد ساخت آن را دارد.

وی ادامه داد: برای اولین بار مجوز انتشار چنین اوراق توسط شرکت صنعتی و معدنی توسعه ملی که زیرمجموعه ۱۰۰ درصدی شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی است، برای ساخت ساختمان‌های صنعتی کارخانه کنسانتره و کارخانه گندله هریک با ظرفیت تولید ۲.۵ میلیون تن در سال صادر شده است.

او افزود: ضامن این اوراق با نماد “صملی۹۷۰۹، شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی و بازارگردان و متعهد پذیره‌نویسی آن شرکت تامین سرمایه نوین هستند که در بازار بدهی بورس اوراق بهادار تهران انجام می‌شود. پس از اتمام پذیره نویسی نیز معاملات ثانویه اوراق آغاز خواهد شد.

به گفته قالیباف اصل پرداخت سود این اوراق هر ۳ ماه یکبار بوده و کلیه کارمزدها و هزینه پذیره‌‌نویسی اوراق توسط بانی اوراق پرداخت خواهد شد. این اوراق با سود ۲۳ درصدی سالیانه برای سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه پذیره نویسی خواهد شد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی بازارهای مالی (ایستانیوز).