دکتر میرآخور بانکداری اسلامی را به‌عنوان روش علمی به تصویب رساند.

کد خبر: 232019 شنبه 16 آبان 1394 - 10:26
دکتر میرآخور بانکداری اسلامی را به‌عنوان روش علمی به تصویب رساند.

استاد دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در معرفی دکتر عباس میرآخور یکی از برگزیدگان این دوره از جایزه گفت: وی بانکداری اسلامی را به عنوان یک روش علمی بانکداری در صندوق بین المللی پول به تصویب رساند.

دکتر عادل پیغامی، استاد دانشگاه امام صادق (علیه السلام)، ۱۲ آبان در مراسم اختتامیه سومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی و اعطای دومین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی و تجلیل از مقام علمی و مدیریتی آیت الله مهدوی کنی که در مدرسه علمیه امام موسی کاظم (علیه السلام) به معرفی دکتر عباس میرآخور یکی از برگزیدگان این دوره از جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی پرداخت و گفت: دکتر عباس میرآخور، که هم اینک خارج از ایران به سر می برد، به عنوان یک شخصیت کم نظیر در رشته اقتصاد و مالیه اسلامی شناخته می شود و در بسیاری از محافل علمی و بانکی از وی جهت افتتاح محافل علمی دعوت به عمل می آید.

وی افزود: میرآخور در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد و در کنار پدر به اشتغال پرداخت اما به جهت علاقه بسیار زیاد به علم رهسپار کشور آمریکا شد. وی پس از تحصیل بار دیگر به ایران بازگشت و تحقیقاتی را پیرامون اقتصاد اسلامی در ایران انجام داد. وی پس از بازگشت دوباره به آمریکا اقتصاد اسلامی را مبنای تحقیقات خود در آمریکا قرار داد.

پیغامی بیان کرد: وی پس از اشتغال در صندوق بین الملل پول سایر پژوهشگران را به فعالیت در این زمینه تشویق کرد و پس از چندی موفق شد بانکداری اسلامی را به عنوان یک روش علمی بانکداری در صندوق بین المللی پول به تصویب برساند.

این استاد اقتصاد دانشگاه تصریح کرد: از مقالات ایشان می توانیم به حرکت جوهری ملاصدرا اشاره کنیم که با معرفی چگونگی انتقال اندیشه اقتصادی مسلمانان به اروپا همانند انتقال نظریات فلسفی و طبی ابن سینا ادامه یافت. اما مسئله ای که تحقیقات میرآخور را برجسته می کند تحقیقات وی پیرامون مسئله اقتصاد و بانکداری اسلامی است و از جمله کتابهای ایشان ثبات مالی و اسلامی است. در این کتاب به بحران مالی اخیر در آمریکا پرداخته و شرایط اقتصادی آمریکا را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

وی در پایان سخنانش گفت: دکتر میرآخور از معدود افرادی هستند که دانش قرآنی و مذهبی را یکجا با هم دارند و مقالات متعددی را درباره فلسفه اسلامی در آمریکا ارائه کردند. ایشان از مبلغین مکتب شهید صدر می باشند.

منبع: خبرگزاری مهر