رشد بانکداری اسلامی در جهان کند شد!

کد خبر: 222003 دوشنبه 4 آبان 1394 - 9:18
رشد بانکداری اسلامی در جهان کند شد!

نظام بانکی دو تریلیون دلاری اسلامی با توجه به افت قیمت نفت و اصلاحات رگولاتوری تحت فشار قرار خواهد گرفت.

انتظار می رود رشد نظام بانکی اسلامی سال آینده تک رقمی باشد. این در حالی است که به گزارش موسسه استاندارد اند پورز در یک دهه گذشته بیش از ۱۵ درصد توسعه داشته است.

این موسسه رتبه بندی همچنین پیش بینی می کند با این حال این صنعت در یک دهه آینده با ۵۰ درصد رشد به ۳ تریلیون دلار خواهد رسید.

استاندارد اند پورز گزارش می دهد "افت قیمت نفت و نشانه های آن برای اقتصادهای وابسته به نفت، تغییرات سریع چارچوب رگولاتوری جهانی برای بانک ها و شرکت های بیمه و ماهیت گسسته این صنعت عوامل اصلی کاهش رشد هستند."

افت بهای نفت کشورهای صادرکننده را تحت فشار قرار داده است و بیشتر این کشورهای صادرکننده از بازارهای اصلی نظام بانکی اسلامی هستند.

همه کشورهای صادرکننده نفت خلیج فارس برای حمایت از رشد مبالغی را اختصاص داده اند اما در صورتی که قیمت نفت بیش از این افت داشته باشد در مورد سیاست های سرمایه گذاری خود تجدید نظر خواهند کرد.

استاندارد اند پورز گزارش می دهد "تغییرات سریع جو رگولاتوری جهانی برای بانک ها و شرکت های بیمه همچنین بر نظام بانکی اسلامی تاثیر دارد بخصوص قوانین بازل ۳ (Basel III) برای بانک ها و سولونسی ۲ (Solvency II)  همگام شدن موسسات مالی اسلامی با نظام بانکی متعارف را دشوار کرده است."

همچنین نظام بانکی اسلامی از هم گسستگی زیادی دارد که باعث بازماندن رشد شده است.

با این وجود اس اند پی انتظار دارد رشد این بخش در دهه آینده افزایش یابد. ایران می تواند یکی از بازارهای کلیدی رشد باشد چراکه با رها شدن از چندین دهه تحریم در پرتو توافق فرصت های زیادی در اختیار خواهد داشت.

علاوه بر ایران، دولت کشورهای GCC باید تلاش کنند تخصیص سرمایه را در نظر داشته باشند و در نتیجه به دنبال منابع مالی جایگزین خواهند بود از جمله بازارهای مالی بین المللی، حمایت از رشد اقتصادی و ایجاد بازارهای سرمایه بدهی.

این ماه اس اند پی اعلام کرد بازار صکوک اسلامی منطقه خلیج فارس سال آینده رشد تک رقمی (پس از رشدهای دو رقمی در دوره ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۴) دارد که از نتایج کاهش تخصیص سرمایه دولت های این منطقه پس از افت بهای نفت است.

منبع: www. thenational.ae