سمینار بانکداری و اقتصاد اسلامی در ایران و اندونزی

کد خبر: 221980 یکشنبه 19 مهر 1394 - 12:55
سمینار بانکداری و اقتصاد اسلامی در ایران و اندونزی

سمینار «بانکداری و اقتصاد اسلامی در ایران و اندونزی» با حضور گسترده دانشجویان دانشگاه 'احمد دحلان' و پرفسور 'شافق مغنی' قائم مقام سازمان محمدیه، غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و تعدادی از کارشناسان و اساتید ارشد حوزه اقتصاد اسلامی اندونزی برگزار شد.

قائم مقام سازمان محمدیه اندونزی در این سمینار که روز گذشته در این کشور برگزار شد با اشاره به اهمیت توسل به اقتصاد اسلامی در کشورهای اسلامی و مسلمان، اندونزی و ایران را دو کشور دارای تجربه در این زمینه دانست.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی با تاکید بر اینکه مبنای قرض در اسلام احسان است و احسان با کسب سود سازگاری ندارد، به تببین چارچوب اقتصادی اسلامی پرداخت.

وی گفت: تفاوت اساسی بین بانکداری اسلامی و ربوی اینست که در بانکداری ربوی، بهره می گیرد و بهره می دهد، اما در بانکداری اسلامی سود تابع بازار واقعی کالا و خدمات است، لذا اگر بازار کالا و خدمات دچار رکود شود، منافع سپرده گزاران نیز از آن تابعیت خواهد کرد.

مصباحی مقدم توسل کشورهای مختلف به نظام بانکداری ربوی را عامل اصلی بحران های اقتصادی و رکود اقتصادی در دنیای غرب دانست و خاطر نشان کرد: توزیع درآمد در بانکداری اسلامی عادلانه است، ولی در بانکداری ربوی این روند ناعادلانه صورت می گیرد.

وی ادامه داد: در نظام بانکداری اسلامی سود به پول و سرمایه ای که با آن تجارت و یا تولیدی صورت نگرفته باشد، تعلق نمی گیرد، ولی در بانکداری ربوی صاحبان پول و سرمایه به صورت دائمی از بانک های خود سود می گیرند و بصورت یکطرفه از این معامله نفع می برند که نتیجه آن بحران اقتصادی کشورها می شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، جمهوری اسلامی ایران را یکی از کشورهای پیشرو و مقدم در تدوین و استفاده از نظام بانکداری اسلامی معرفی کرد و از آمادگی کشورمان جهت تبادل تجربیات و دانش خود در این زمینه با تمامی کشورهای اسلامی بویژه اندونزی خبر داد.

در ادامه این سمینار یک روزه دکتر 'فتح الرحمان جمیل' استاد ارشد حوزه اقتصاد اسلامی از اندونزی، از نبود سرمایه گذاری کافی در بانکداری و اقتصادی اسلامی و کمبود منابع انسانی کارآمد و با کیفیت به عنوان دو مشکل اساسی پیش روی اقتصاد اسلامی به ویژه بانکداری اسلامی در کشور اندونزی نام برد.

وی گفت: در اندونزی تنها 5 درصد از درآمد سالانه کشور برای توسعه بانکداری اسلامی سرمایه گذاری می شود، این در حالی است که کشور همسایه ما مالزی 25 درصد از درآمد سالانه کشور را برای توسعه بانکداری اسلامی سرمایه گذاری می کند.

وی تجربیات گرانبهای ایران در حوزه اقتصاد اسلامی را برای اندونزی بسیار ارزنده دانست و خواهان تبادل این تجربیات با اندونزی شد.

منبع : خبرگزاری ایرنا