آیا جبران کاهش ارزش پول در قرض‌الحسنه ربا است؟

کد خبر: 221962 چهارشنبه 8 مهر 1394 - 10:53
آیا جبران کاهش ارزش پول در قرض‌الحسنه ربا است؟

حجت‌الاسلام والمسلمین احمدعلی یوسفی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، اظهار کرد: بنده حدود 10 سال قبل، این بحث را به صورت مفصل در کتاب «بررسی تطبیقی جبران کاهش ارزش پول و ربا» توضیح دادم و اعلام کردم اینکه عده‌ای اعلام می‌کنند اگر کاهش ارزش پول جبران شود، رباست، دیدگاهی اشتباه است.

 

راهکار جبران ارزش پول

وی ادامه داد: کاهش ارزش پول اگر شدید باشد باید جبران شود، ربا هم نیست و واجب هم هست که این اقدام صورت گیرد و اینکه بانک‌ها پول را گرفته و به این اصول عمل نمی‌کنند به عملکرد اشتباه بانک‌ها مربوط می‌شود و این هم یکی از هزاران خطای بانکی است.

یوسفی در پاسخ به این پرسش که چگونه می‌توان مشکل کاهش ارزش پول در قرض‌الحسنه را برطرف کرد؟ گفت: راهکارش این است که باید براساس نرخ تورمی که سالانه مرکز آمار ایران و بانک مرکزی اعلام می‌کنند، کاهش ارزش پول در دیون و قراردادهای مدت‌دار جبران شود.

 

سوء‌استفاده بانک‌ها از منابع قرض‌الحسنه

وی با اشاره به سوء‌استفاده از قرض‌ا‌لحسنه در نظام بانکی اظهار کرد: از قرض‌الحسنه به دو‌گونه سوءاستفاده می‌شود؛ اولا آمارها نشان می‌دهد قرض‌الحسنه را به شکل واقعی ارائه نمی‌دهند و بخش عظیمی از این منابع قرض‌الحسنه، بر طبق اظهارات مسئولان بانکی، با نرخ کارمزد صفر یا یک درصد به کارکنان بانک‌ها داده می‌شود.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ادامه داد: بخشی از این منابع هم صرف سرمایه‌گذاری می‌شود؛ بنابراین، هم از این پول‌ها استفاده می‌کنند و هم موقع بازپرداخت، نه سودی پرداخت کرده و نه حتی کاهش ارزش پول را جبران می‌کنند.

 

قرض‌الحسنه در ایران در معرض خطر قرار گرفته است

وی تأکید کرد: به همین دلیل است که مشاهده می‌کنیم، در نظام جمهوری اسلامی ایران، قرض‌الحسنه که پایه اساسی جریان پولی نظام اقتصادی اسلام است، روز به روز کاهش پیدا می‌کند و در معرض خطر قرار گرفته است.

یوسفی خاطرنشان کرد: البته این امر از ویژگی‌های سیستم بانکی سرمایه‌داری است و نظام بانکی ما اسلامی نیست بلکه قصد داریم با زور قوانین آن را به بانکداری اسلامی تبدیل کنیم و عملا غیرربوی هم نیست لذا چنین اتفاقاتی در نظام بانکی ما رخ می‌دهد.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پایان تأکید کرد: اساس بانکداری ما دارای اشکال است و تا اساس و مشکلات ساختاری آن درست نشود، این مشکلات ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایکنا