توجه کشورهای خاورمیانه به اندونزی

کد خبر: 221961 سه شنبه 7 مهر 1394 - 14:24
توجه کشورهای خاورمیانه به اندونزی

شرکت 'ان.بی.دی، پی.جی.اس.سی' امارات متحده عربی خواستار سرمایه گذاری 300 میلیون دلاری در یک بانک اسلامی جدید یا کسب سهام در یک بانک اسلامی تاسیس شده در اندونزی است.

اندونزی همچنین در تلاش است میزبان واحد زیرساخت منطقه ای بانک توسعه اسلامی شود که دفتر مرکزی آن در عربستان قرار دارد. عملیات این واحد از سال 2016 آغاز می شود.

به نوشته روز دوشنبه تارنمای 'مالیزیا اینسایدر'، این سرمایه گذاری ها می تواند اندونزی را در تحقق اهداف خود برای تبدیل شدن به قطب آسیایی بانکداری اسلامی با دو هزار میلیارد دلار سرمایه در این صنعت یاری کند.

امارات در حالی در تلاش برای ورود به بانکداری اسلامی اندونزی است که کویت نیز در تلاش است عملیات بانکداری اسلامی خود را در مالزی، جایی که بحرین حضور خود را مستحکم کرده است، تقویت کند.

جریان سرمایه گذاری کشورهای خاورمیانه در اندونزی که سال جاری در مقایسه با سال پیش از آن حدود 18 درصد از دارایی های بانکداری اسلامی خود را از دست داده است، نقش حیاتی دارد.

ارزش دارایی های بانکداری اسلامی اندونزی تا ماه می سال جاری به حدود 15 میلیارد دلار رسید که این رقم برای مالزی حدود 130 میلیارد دلار گزارش شده است.

گزارش سال‌های 15-2014 در مورد رقابت‌پذیری شرکت ها نشان می‌دهد اندونزی با بازگشت 15 درصدی بازده حقوق صاحبان سهام در بین 9 بازار پررونق بانکداری اسلامی قرار گرفته است.

بازده حقوق صاحبان سهام میزان کارایی یک شرکت در خلق سود خالص برای سهامداران را بررسی می کند که نشان دهنده این است که یک بنگاه اقتصادی به ازاء هر یک واحد سرمایه گذاری سهام داران، به چه میزان سود خالص برای آنها ایجاد می کند.

در حالی که اندونزی مالکیت خارجی در موسسات اعطای وام داخلی این کشور از قبیل بانک ها و سایر موسسات مالی را بر اساس قانونی در سال 2013 به 40 درصد محدود کرد، اما از سوی دیگر در تلاش برای تقویت صنعت بانکداری است.

بامبانگ برودجونگورو وزیر دارایی اندونزی ماه آوریل امسال عنوان کرده بود بانک توسعه اسلامی که بیشترین سهامداران آن به ترتیب عربستان سعودی، لیبی، ایران و نیجریه هستند، ممکن است اندونزی را به عنوان پایگاهی برای بانک زیرساخت سرمایه گذاری اسلامی انتخاب کنند.

وی عنوان کرده بود که دولت اندونزی در حال نزدیک شدن به کشورهای کلیدی به ویژه در منطقه خاورمیانه است تا به میزبانی برای بانک توسعه اسلامی تبدیل شود.

بازار مستعد اندونزی در قبال مولفه های بازار محدود مالزی و سنگاپور، باعث شده برخی کشورها اندونزی را به عنوان کشوری مناسب برای سرمایه گذاری در حوزه بانکداری اسلامی انتخاب کنند.

منبع: ایرنا