جریمه تاخیر تادیه

کد خبر: 221960 یکشنبه 5 مهر 1394 - 14:32
جریمه تاخیر تادیه

نسخه ویرایش شده کتاب «جریمه تاخیر تادیه» نوشته حجت‌الاسلام سید عباس موسویان و فرشته ملاکریمی از آثار تولید شده توسط پژوهشکده پولی و  بانکی است که به تازگی در دسترس علاقه‌مندان حوزه‌های اقتصادی قرار گرفته است.
جهت آشنایی بیشتر با این کتاب مصاحبه‌ای با سرکار خانم فرشته ملاکریمی از نویسندگان این کتاب انجام شده است که در ادامه از نظر می‌گذرانیم:

 

همانگونه که مطلع هستیم ویرایش جدید کتاب جریمه تأخیر تأدیه که کار مشترک دکتر موسویان و جنابعالی است، به تازگی توسط انتشارات پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شده است. لطفا در ابتدا بفرمایید هدف از تدوین این کتاب چه بوده است؟ و چه دسته از افراد می‌توانند مخاطبین این کتاب قرار بگیرند؟

همانگونه که مستحضرید یکی از معضلات مهم نظام بانکی در ایران، تأخیر تأدیه بدهی مشتریان در معاملات مدّت‌دار است. نظام بانکی برای اطمینان از وصول به موقع مطالبات، از روش‌های متعددی بهره می‌گیرد. یکی از مهمترین این روش‌ها «وجه التزام»، «جریمه تأخیر تأدیه» و «خسارت تأخیر تأدیه» است که قوانین مربوط به آنها به دلایل تشابه با عنوان «ربا» محلّ بحث و گفت‌و‌گو است.

تشریح درست ابعاد مسأله جریمه تأخیر تأدیه با تعمق در ماهیت و مبانی فقهی آن، کمک بزرگی به نظام بانکی کشور محسوب می‌شود تا ضمن تبیین مشروعیت دریافت جریمه دیرکرد در عقود بانکی، در مسیر تحقق بانکداری اسلامی نیز گامی به جلو بردارد. افزون بر این چالش­ها و اختلافات موجود پیرامون مشروعیت دریافت جریمه از مشتریان متخلف از سوی دیگر ضرورت پرداختن به این بحث را مضاعف می­کند. تدوین کتاب جریمه‌تاخیر تادیه با جمع‌آوری و طرح دیدگاه‌های مختلف فقهی، حقوقی و اقتصادی ، مجالی را فر اهم آورده تا مسئولین، کارشناسان و محققین بانکی آرای متعدّد در باب تأخیر تأدیه را ببینند و در تحقیقات و پژوهش‌های آتی به آن استناد نمایند.

 

فصول اصلی کتاب چیست و بیشتر ناظر به چه موضوعاتی می‌‌باشد؟

در کتاب حاضر ابتدا فتاوای مراجع بزرگوار تقلید درباره موضوع جریمه تأخیر تأدیه در معاملات بانکی با مراجعه به رساله‌های توضیح‌‌المسائل و استفتائات جدید ارائه شده است. بعد از آن قوانین پولی و بانکی درباره جریمه تأخیر تأدیه مطرح شده، و سپس برخی مقالات منتشر شده در مجلات معتبر، درباره مبحث جریمه تأخیر تأدیه جمع‌آوری و ارائه شده است. در بخش پایانی کتاب نیز واژگان کلیدی به طور جامع و دقیق توضیح داده شده است.

 

ویرایش جدید این کتاب چه تغییراتی نسبت به ویرایش قبلی داشته و خوانندگان نسخ قبلی می‌توانند از چه مطالب اضافی و یا اصلاحی در این ویرایش جدید بهره‌مند شوند؟

در ویرایش جدید کتاب «جریمه تأخیر تأدیه»، ضمن ارائه مجموعه‌ی کامل‌تری از فتاوای مراجع عظام تقلید درباره تأخیر تأدیه در معاملات بانکی، جدیدترین قوانین پولی و بانکی مرتبط نیز مرور می‌شود. همچنین جدیدترین مقالات در حوزه تأخیر تأدیه گردآوری شده و در مجموع ۱۵ مقاله‌ی تخصصی شامل موضوعات متعدد و البته دقیق و مفید برای خوانندگان ارائه می‌شود. به منظور درک بهتر موضوع، در بخش پایانی نیز مفاهیم و واژگان کلیدی مرتبط با جریمه تأخیر تأدیه تبیین شده است.

علاقمندان چگونه می‌توانند این کتاب را خریداری نمایند؟

علاقمندان می‌توانند این کتاب را از انتشارات پژوهشکده پولی و بانکی تهیه کنند.

صفحه تازه های نشر