بازار رهن ثانویه راه‌اندازی می شود

کد خبر: 221927 سه شنبه 17 شهریور 1394 - 9:55
بازار رهن ثانویه راه‌اندازی می شود

فرید قدیری

پیش نویس دستورالعمل «انتشار اوراق مشارکت رهنی به پشتوانه تسهیلات اولیه مسکن» ظرف چند روز آینده به تصویب نهایی می‌رسد و مجوز سازمان بورس برای راه اندازی بازار «رهن ثانویه» ابلاغ می‌شود. گروه مالی بانک مسکن برای بازیافت (استفاده مجدد) وام های پرداختی، آماده است و برای ایجاد 10 هزار میلیارد تومان منابع جدید در سال - از محل فروش اوراق - برنامه دارد. تسهیلات مسکن، به خاطر طول بازپرداخت حداقل 12 ساله ، دارایی غیرمولد بانک محسوب می شود. در مدل «رهن ثانویه»، این تسهیلات به واسطه املاک در رهن، زودتر از موعد نقد می شود و قدرت وام دهی بانک افزایش می یابد.

    هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تهران با دریافت موافقت کلی از بانک مرکزی برای راه اندازی بازار «رهن ثانویه»، پیش نویس دستورالعمل «انتشار اوراق مشارکت رهنی به پشتوانه وام های اولیه مسکن» را به تایید رساند.

    این تاییدیه هفته گذشته صادر شد و ظرف چند روز آینده در آخرین جلسه مشترک بین کارشناسان و مدیران بورس و بانک مسکن، ضوابط رهن ثانویه برای اجرا به تصویب نهایی می رسد.

    بازار «رهن ثانویه» با حداقل 50 سال سابقه عملیاتی در حوزه تامین مالی بخش مسکن کشورهایی همچون آمریکا، در دولت نهم (سال های 86 و 87) مورد توجه مسوولان قرار گرفت اما همزمانی این موضوع در ایران و بحران اقتصادی 2008 آمریکا که از طلب سنگین موسسات پرداخت کننده وام مسکن در این کشور نشات گرفته بود، باعث به انحراف کشیده شدن بحث نظری کارکرد رهن ثانویه و سرانجام مسکوت گذاشتن اصل ایده شد.

    قانون ساماندهی مسکن مصوب سال87، دولت را مکلف کرده بود یکسری ابزارها و نهادهای نوین- از جمله رهن ثانویه که در صدر ماده 14 این قانون به صراحت آمده است- را از طریق بازار سرمایه، برای تامین مالی مسکن ایجاد کند. این ماده قانونی تا سال 92 عملاجزو اولویت و دستور کار دولت نبود اما طی دو سال گذشته تدوین ضوابط اجرایی آن آغاز شد. «صندوق زمین و ساختمان» اولین محصول بورسی برای تامین مالی مسکن، شهریور93 رونمایی شد و بازار رهن ثانویه نیز ظرف روزهای آتی فعال می شود.

«رهن ثانویه»، در یک جمله ساده، به استفاده مجدد بانک عامل از تسهیلات مسکن پرداخت شده، زودتر از موعد بازپرداخت کامل وام ها، گفته می شود.

    در دنیا، بانک ها و موسسات مالی فعال در تامین مالی مسکن معمولابا هدف «افزایش توان وام دهی» به متقاضیان خرید مسکن، از روش «رهن ثانویه» برای «بازیافت تسهیلات اولیه» استفاده می کنند. در بازار «رهن ثانویه»، یک نهاد مالی سکان را به دست می گیرد و به پشتوانه املاک در رهن بانک پرداخت کننده تسهیلات مسکن، اقدام به انتشار اوراق مشارکت -تا سقف مطالبات بانک از وام گیرنده ها- می کند. ناشر اوراق سپس با فروش اوراق در بورس، منابع نقد به دست آمده را به بانک عامل منتقل کرده و با تسویه طلب بانک تنزیل وام های اولیه- مسوولیت وصول اقساط ماهانه تسهیلات را خود متقبل می شود. در نتیجه، بانک عامل توانایی مضاعف برای پرداخت تسهیلات ثانویه به متقاضیان وام مسکن، پیدا می کند.

    آنچه نیاز بخش مسکن به بازار «رهن ثانویه» را به عنوان یک ضرورت، معنادار می کند، دوره طولانی مدت بازپرداخت وام های مسکن از یکسو و ماندگاری کوتاه مدت سپرده های بانکی از سوی دیگر است که در کنار مطالبات معوق سیستم بانکی، محدودیت شدید وام دهی به خریداران و سازنده ها را رقم زده و باعث تعمیق رکود مسکن شده است. در حال حاضر، بانک مسکن حجم قابل توجهی تسهیلات پرداختی 12 تا 15 ساله را در ترازنامه خود دارد که این وام ها به پشتوانه «املاک در رهن بانک» به عنوان ضمانت بازپرداخت، یک نوع دارایی به شدت باارزش، کم ریسک اما غیرمولد برای بانک محسوب می شود.

    آپارتمان های در رهن بانک مسکن با توجه به «نسبت وام به قیمت مسکن طی سال های اخیر»، در حال حاضر هر کدام حداقل سه تا 4 برابر رقم باقی مانده بازپرداخت تسهیلات، ارزش دارند؛ بنابراین با مدل مالی مشخص همچون «رهن ثانویه» می توان به اعتبار ارزش املاک رهنی که ریسک بازپرداخت تسهیلات را به صفر رسانده است، از محل چند 10 هزار میلیارد تومان وام پرداخت شده، نقدینگی تازه ایجاد کرد و از این محل، تسهیلات ثانویه به متقاضیان جدید ارائه کرد.

   

    شروط بانک مرکزی و چالش نرخ سود در «رهن ثانویه»

    بانک مسکن برای ایجاد بازار «رهن ثانویه»، از سال گذشته مذاکرات چندجانبه با بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت راه وشهرسازی و سازمان بورس را سرعت داد طوری که اخیرا بانک مرکزی در نامه ای به مدیرعامل بانک مسکن، ضمن موافقت کلی با ساز و کار درج شده در پیش نویس دستورالعمل انتشار اوراق رهنی مسکن، راه اندازی این بازار را منوط به تایید نهایی دستورالعمل در بورس، کرده است. رئیس کل بانک مرکزی، برای راه اندازی بازار «رهن ثانویه» دو شرط «خود انتظام» و «خودگردان» را تعیین کرده است به این معنی که بانک مسکن و نهاد مالی متولی این بازار، هر نوع کسری احتمالی برای پرداخت سود و اصل پول به خریداران اوراق را در محاسبات ابتدایی خود ببینند و برای رفع آن، پیش بینی های لازم را انجام دهند تا مجبور به استقراض از بانک مرکزی نشوند.

    گروه مالی بانک مسکن، متولی بازار «رهن ثانویه» تعیین شده و قرار است به محض صدور مجوز نهایی، فاز پایلوت این بازار با انتشار یک بسته حدود 100 میلیارد تومانی اوراق رهنی، راه اندازی شود.

    بانک مسکن برنامه‌ریزی کرده است، سالانه 10 هزار میلیارد تومان منابع جدید از بازار «رهن ثانویه»، برای تامین مالی بخش مسکن ایجاد کند که این حجم تسهیلات جدید معادل 5/ 2 برابر ظرفیت تعریف شده برای صندوق پس انداز مسکن «یکم» خواهد بود.

     در این صورت، بانک مسکن هم می‌تواند سقف وام خرید مسکن را از رقم فعلی افزایش دهد و هم اینکه با حذف یکسری شروط، دامنه برخورداری متقاضیان از تسهیلات را گسترش دهد. در حال حاضر سقف وام اوراق مسکن 45 میلیون تومان است و اواخر سال گذشته قرار بود به 60 میلیون تومان برسد. اما هم اکنون برای شکل گیری این بازار، یک چالش عمده پیش روی سیستم بانکی وجود دارد. این چالش که در گذشته نیز مطرح و عملا سد راه متقاعد شدن مسوولان بانکی برای ایجاد «رهن ثانویه» بوده است به «شکاف» مابین نرخ بازدهی مورد انتظار خریداران اوراق رهنی و نرخ سود تسهیلات اولیه برمی گردد.

    ناشر اوراق یا راه‌انداز بازار «رهن ثانویه»، باید مطابق با انتظارات سرمایه‌گذاران بورسی و طبق مصوبه شورای پول و اعتبار، 21 درصد سود سالانه به خریداران اوراق رهنی بپردازد اما تسهیلات اولیه و پرداختی بانک مسکن که پشتوانه اوراق بوده و قرار است از طریق تنزیل آنها، محل پرداخت سود به اوراق گیرنده‌ها باشد، دارای سود سالانه 12 تا 16 درصد است. وام‌های قدیمی بانک مسکن، سود 12 درصد داشته اند و در حال حاضر تسهیلات خرید مسکن صندوق پس انداز بانک مسکن با سود 16 درصد پرداخت می شود که در نتیجه، چون ترکیب تسهیلات قدیمی و جدید پرداختی بانک مسکن، سبد منابع اولیه برای «رهن ثانویه» را تشکیل می دهند، بنابراین این تسهیلات برای تبدیل شدن به اوراق مشارکت، به طور متوسط با نرخ 14 درصد تنزیل خواهد شد. به این ترتیب نرخ تمام شده اوراق مشارکت رهنی با احتساب هزینه های جانبی ناشر، حداقل 22 درصد خواهد بود اما منابع شکل دهنده اوراق، سود 14 درصدی و حداکثر 16 درصدی در اختیار ناشر قرار می دهد و همین کسری 6 درصدی در مقطع فعلی، مانع راه‌اندازی بازار «رهن ثانویه» به حساب می آید.

   

    تورم زیر 10 درصد شرط انتشار پایدار اوراق رهنی

     مصطفی ازگلی، مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن درباره مانع موسوم به «شکاف نرخ» در مسیر تشکیل بازار «رهن ثانویه»، به «دنیای اقتصاد» گفت: ریشه این شکاف به نرخ تورم مزمن در اقتصاد ایران برمی گردد و بنابراین اول باید مسیر کاهش بیشتر نرخ تورم، پیموده شود تا بستر اصلی انتشار پایدار و پرحجم اوراق مشارکتی رهنی نیز هموار شود.

    ازگلی تصریح کرد: از آنجا که متوسط نرخ سود تسهیلات اولیه بانک مسکن، 14 درصد است و تسهیلات با این نرخ میانگین توسط ناشر اوراق تنزیل می شود و همین نرخ سود، منابع تامین سود اوراق رهنی را تامین خواهد کرد، در نتیجه فقط می توان نرخ سود سمت مقابل بازار «رهن ثانویه» که همان سود اوراق مشارکت است را تنظیم کرد. در بازار سرمایه، فارغ از نرخ های دستوری شورای پول و اعتبار، معمولا«سود انتظاری» مد نظر خریداران اوراق مشارکت، تابعی از دو فاکتور «نرخ تورم عمومی» و «نرخ سود سپرده های بانکی» است.

    بنابراین با توجه به اینکه سود قابل پرداخت توسط ناشر اوراق رهنی با توجه به نرخ تنزیل تسهیلات اولیه- حدود 14 درصد است، سطح فعلی نرخ تورم باید به حدود 10 درصد برسد و در بلندمدت، تک رقمی شود تا به واسطه همگرایی نرخ سود بانکی با آن و در نتیجه کاهش سود انتظاری، نرخ سود اوراق رهنی نیز به پایین تر از 14 درصد فروکش کند، تا امکان پرداخت آن فراهم شود.

   

نسخه موقتی برای ترمیم شکاف

     مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن با اشاره به اینکه طی ماه های اخیر دو نظر متضاد در نشست های تصمیم گیری برای راه اندازی «رهن ثانویه» از طرف مسوولان مطرح شده است، افزود: گروهی معتقدند تشکیل این بازار باید تا زمان «نزول نرخ تورم به زیر 10 درصد و کاهش نرخ سود بانکی از رقم فعلی»، به تاخیر بیفتد؛ اما گروه دوم که نظر مخالف این را دارند، با استناد به زمانبر بودن این اتفاق از یکسو و بلااستفاده ماندن ظرفیت بالقوه املاک در رهن بانک مسکن از سوی دیگر، بر زیان بازار مسکن ناشی از تاخیر در گره گشایی از رکود فعلی تاکید می کنند و می گویند، تا قبل از کاهش تورم به سطح مورد انتظار، باید مابه التفاوت قیمت تمام شده اوراق (نرخ سود اوراق) و منابع تامین کننده سود اوراق (نرخ تنزیل) توسط دولت و در قالب یارانه کلی برای بازار «رهن ثانویه» تامین شود. مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن بااشاره به مزیت و ارزش افزوده ای که پرداخت یارانه به بازار «رهن ثانویه» برای بخش مسکن ایجاد می کند، اشاره کرد و گفت: این یارانه، یک یارانه کارآمد است.

    شکاف نرخ در بازار «رهن ثانویه» بین 6 تا 7 درصد است به این معنی که میزان یارانه مورد نیاز برای ترمیم موقتی شکاف، معادل 7 درصد منابعی است که از محل انتشار اوراق رهنی، برای پرداخت تسهیلات به بخش مسکن، آزاد می شود. در این صورت، دولت با پرداخت یک واحد یارانه به بازار«رهن ثانویه» ، تا 15 واحد، قدرت وام دهی بانک مسکن را افزایش می دهد.

    بانک مسکن در چند روز آینده به محض صدور مجوز نهایی بورس، اولین بسته آزمایشی اوراق مشارکت رهنی را با حجم حدود 100 میلیارد تومان منتشر می کند. بانک مسکن برای اجرای آزمایشی مدل «رهن ثانویه»، مابه التفاوت نرخ تنزیل تسهیلات اولیه و نرخ سود اوراق رهنی را از محل منابع داخلی خود تامین و پرداخت می کند.

     ازگلی مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن در این زمینه تصریح کرد: با مدل «رهن ثانویه»، توان وام دهی بانک مسکن و در نتیجه قدرت پوشش مالی حجم زیادی از متقاضیان خرید و ساخت مسکن افزایش پیدا می کند؛ در نتیجه بازار معاملات و ساخت وساز مسکن زودتر از حد انتظار وارد فاز رونق می شود و در این شرایط، با همین ابزار بورسی می توان شوک های احتمالی را کنترل کرد. ازگلی طول دوره سررسید اوراق مشارکت رهنی را معادل طول باقی مانده از زمان بازپرداخت تسهیلات اولیه تنزیل شده، عنوان کرد و درباره یک مشکل حقوقی که پیش تر برای راه اندازی بازار «رهن ثانویه» وجود داشت، گفت: در مطالعات اولیه، عنوان می شد که بانک مسکن طبق قرارداد با وام گیرنده، اجازه انتقال حساب اقساط به غیر را ندارد و در نتیجه، نهاد راه انداز بازار «رهن ثانویه» نمی تواند بدهی وام گیرنده ها را از بانک مسکن بخرد و خود طرف حساب با آنها شود اما این مشکل با اصلاح متن قراردادهای وام مسکن هم اکنون حل شده است و دارندگان وام های خرید مسکن، بدون آنکه نیازی به تغییر دفترچه اقساط خود داشته باشند، در شبکه بانکی، اقساط را به نهاد مالی ناشر اوراق واریز خواهند کرد.

     به گزارش «دنیای اقتصاد» پیش نویس دستورالعمل انتشار اوراق رهنی مسکن، در اجرای ماده 14 قانون ساماندهی مسکن و همچنین بند 2 ماده 7 قانون بازار اوراق بهادار مصوبه آذر 84، تدوین شده است. با راه اندازی این بازار، بانک مسکن هم می تواند منابع آزادشده از محل تسهیلات اولیه را به شکل مستقیم تبدیل به وام کند و هم می تواند آنها را اهرم کرده و مجددا به خلق منابع جدیدتر برای پرداخت تسهیلات، دست بزند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 3571 به تاریخ 1۳۹4/6/۱4، صفحه 1 (صفحه اول)