حضور پررنگ گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده در بیست و ششمین همایش بانکداری اسلامی

کد خبر: 221921 دوشنبه 16 شهریور 1394 - 10:8
حضور پررنگ گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده در بیست و ششمین همایش بانکداری اسلامی

بیست و ششمین همایش بانکداری اسلامی با حضور مسئولین ارشد نظام بانکی و اقتصادی و با محوریت «بررسی تجربیات جهانی بانکداری اسلامی»، در روزهای دهم و یازدهم شهریور ماه، به همت مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران در محل سالن مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

این همایش در حالی برگزار شد که یکی از تحولات مهم در صنعت بانکداری جهان، استفاده از خدمات، روش‌ها و ابزارهای تامین مالی اسلامی است که از چهار دهه گذشته آغاز شده و با سرعت زیادی در حال توسعه است. اولین هدف از برگزاری این همایش، بررسی تجربه جهانی بانکداری اسلامی در کشورهای اسلامی و غیراسلامی بوده و علاوه بر آن، آشنایی با سازمان و نهادهای مالی اسلامی و آشنایی با ابزارها و پارامترهای جدید در نظام مالی و بانکی اسلامی، به ترتیب اهداف بعدی برگزاری این همایش را تشکیل می‌دادند.

نکته قابل توجه در این همایش، حضور پررنگ اعضای گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بود. در بعدازظهر روز اول همایش، مقاله مشترک دکتر ندری (مدیر گروه بانکداری اسلامی) و لیلا محرابی با عنوان: «تجربه کشورهای مختلف اسلامی در بکارگیری ابزارهای مالی منطبق با شریعت در بازار پول بین بانکی اسلامی» ارائه شد. در صبح روز دوم نیز، مقاله فرشته ملاکریمی با عنوان: «بررسی روش‌های حل معضل تاخیر تادیه در نظام بانکداری بدون ربای ایران با تکیه بر تجارب بانک‌های اسلامی» ارائه و در بعدازظهر روز دوم نیز دکتر حسین میسمی به ارائه مقاله مشترک خود با دکتر سید عباس موسویان با عنوان: «الگوی مطلوب تجهیز منابع در بانکداری اسلامی» و دکتر وهاب قلیچ، مقاله خود با موضوع «راهکارهایی جهت افزایش جذابیت خرید اوراق مشارکت دولتی» را ارائه دادند .

همچنین در حاشیه این همایش، مقالات «کاربرد صکوک در تقویت سرمایه بانکی؛ تجربه بین‌المللی بر اساس توافقنامه بال۳» از رسول خوانساری، «بررسی روند توسعه یافتگی و عملکرد نظام بانکداری اسلامی کشور مالزی» از لیلا محرابی، «آسیب‌شناسی فقهی – اقتصادی ابزارهای پیشنهادی جهت عملیات بازار باز در ایران و سایر کشورها» از دکتر حسین میسمی و «راهکاری نوین برای رفع چالش تاخیر تادیه در بانکداری بدون ربا» از دکتر وهاب قلیچ به ‌صورت نرم‌افزار CD توسط مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران منتشر شده است.