پول باید به اندازه مشارکت در تولید سهم ببرد

کد خبر: 221919 دوشنبه 16 شهریور 1394 - 9:23
پول باید به اندازه مشارکت در تولید سهم ببرد

استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) با انتقاد از اظهارنظرهای غیرکارشناسی در حوزه بانکداری اسلامی، تاکید کرد: پول از تولید سهم می برد ولی این سهم باید به اندازه مشارکت آن باشد.

    عادل پیغامی پژوهشگر و عضو هیئت علمی دانشگاه در نشستی با موضوع بانکداری اسلامی، با بیان اینکه تعادل پولی یک مفهوم کلان است، گفت: متاسفانه در ایران مبحث تعادل پولی را مطالعه نمی کنند چرا که مشکل تورم در کشور به دلیل مسئله تعادل پولی است و افزایش نقدینگی در این تورم جایی ندارد و عدم شناخت بانکداری صحیح سبب بروز مشکلات مالی و تورم در کشور شده است.

    به گزارش رسا، پیغامی تصریح کرد: اگر در یک سیستم اقتصادی بانک وارد شده و سود بانکی نهایی نیز پایین باشد تورم افزایش می‌یابد و این مسئله برای اقتصاددانان باید بسیار ساده باشد ولی متاسفانه اقتصاددانان بزرگ کشور موضوع به این سادگی را نمی‌دانند.

   

    فقدان درس خارج فقه بانکداری

    این استاد دانشگاه در رابطه با تکلیف مردم در مواجهه با بانک ها تصریح کرد: مردم باید به دستور مراجع تقلید خود عمل کنند. متاسفانه درس خارج فقه در زمینه بانک در کشور نداریم، بنابراین بحث اسلام در بانک سبب مشکلات نشده است.

    وی سپس با اشاره به مشکل وام دهی در بانک ها، گفت: سیستم نباید به مشتری که مخاطره اخلاقی دارد وام دهد ولی هم اکنون به افرادی وام می دهد که به طور ناصحیح از پول ها استفاده می‌کنند. اگر بانک‌ها بهره زیاد می‌گیرند چرا یک وام دو میلیونی به مردم عادی نمی‌دهند و وام‌های کلان به برخی افراد می‌دهند؟

    معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) افزود: آمارها نشان می دهد پایین آمدن معوقه بانک‌ها فقط بر روی کاغذ است، البته آنچه که روی کاغذ می‌آید مشروع است و آنچه که عمل می شود صحیح نیست.

   

    بانک های ما، بانک واقعی نیستند!

     پیغامی با اشاره به اهمیت وجود بانک در عصر حاضر، گفت: بانک به خودی خود نیاز است ولی بانک خالق اعتبار بوده و این تکنولوژی پیشرفته بشریت است، خلق اعتبار و تخصیص در غرب به طرز مناسبی انجام می پذیرد ولی در ایران چنین نیست، این عدم توانایی به دلیل اسلامی نبودن نیست بلکه به این دلیل است که اینها بانک نیستند. باید توجه شود بانک‌های ما بانک نیستند، این اشکالات در قانون بانکداری اسلامی سبب این موضوع نشده بلکه اشکالات در بانک‌ها است.

    این پژوهشگر حوزه پولی با انتقاد از یکسان پنداشتن انواع مختلف بانک گفت: متاخرین فکر کردند بهره به هر شکلی که باشد بهره است، در حالی که ما انواع بهره داریم.

    وی خاطرنشان کرد: گفته می شود بهره در آمریکا 2 درصد است و در کشور ما 28 درصد، باید در نظر گرفته شود آن بهره عدد منهای تورم است ولی در ایران این عدد اسمی است.

    وی تاکید کرد: ما از بانک بدترین استفاده را می کنیم. هر بانکی که به نام توسعه‌ای راه انداختیم تبدیل به یک بانک تجاری شد. نمونه آن در بانک‌های کشور ما به وفور یافت می‌شود که بانک‌های تخصصی بودند، ولی اسمشان تخصصی است و در عمل تجاری هستند. من به عنوان یک کارشناس امور اقتصادی در ایران بانک نمی‌بینم و یک سری بقالی پول می بینم.

    پیغامی تاکید کرد: پول باید سهمش را ببرد و هیچ اشکالی ندارد. البته این امر قواعدی دارد. سهم عادلانه سرمایه در فرآیند تولید چقدر است؟ اگر این سهم به اندازه مشارکت باشد درست و حتی شرعی هم هست. اما باید توجه داشت که کارآیی نهایی سرمایه با بهره‌وری نهایی سرمایه فرق دارد. اگر نرخ بهره را مساوی کارآیی نهایی سرمایه ندانند اقتصاد کشور دچار مشکل می‌شود.

منبع: روزنامه کیهان، شماره 21149 به تاریخ ۱۳۹4/6/۱4، صفحه 4 (اقتصادی).