مضاربه و بانکداری اسلامی؛ موضوع درس خارج سال آینده

کد خبر: 181801 سه شنبه 19 خرداد 1394 - 17:36
مضاربه و بانکداری اسلامی؛ موضوع درس خارج سال آینده

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که حوزه باید مجتهدپرور باشد گفتند: امروز چشم‌ها به حوزه علمیه قم دوخته شده است، باید با تربیت مجتهدان، خلاء عالمان دینی را شهرستان ها پر شود.

این مرجع تقلید صبح امروز در ابتدای درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم برگزار شد، با اشاره به حضور  علمای بزرگ در شهرها  و با بیان این که حوزه علمیه باید مجتهد پرور باشد اظهار داشتند: امروز چشم ایران اسلامی بلکه جهان به حوزه علمیه قم دوخته شده، چرا که  امروز بسیاری از شهرها از علما و مجتهدان خالی شده است.

ایشان با بیان این که باید این خلاء را در حوزه پر کنیم و حوزه همیشه باید  عده ای مجتهد به اندازه کافی بپروراند تصریح کردند: این هدف زمانی محقق می شود که تحقیقات از این رساله‌ها شروع شود تا فکرها به حرکت بیافتد و بتوانند احکام را از مدارک شرعی استنباط کنند و مراحل اجتهاد یکی پس از دیگری طی شده و به اجتهاد مطلق برسند.

این مرجع تقلید با تاکید بر این که نباید حوزه از مجتهدین مطلق خالی باشد ادامه دادند: اگر این حرکت صورت گیرد، حوزه یا شهرستان‌ها دیگر از مجتهد مطلق خالی نخواهد شد؛ امروز شهرستان‌ها به مجتهد نیاز فوری دارند، چرا که مسائلی پیش می آید که نیاز است فورا پاسخ آنها داده شود.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه با ارائه پیشنهاد خود مبنی بر تحقیق فضلا و شاگردان از کتاب مضاربه گفتند: قصد داریم امسال بحث مضاربه و بانکداری اسلامی را ارائه دهیم، بیشتر فضلا این پیشنهاد را دادند و نظر من هم همین است که می‌شود مشکلات اقتصادی را از این راه حل کرد.

این مرجع تقلید با بیان این که پیشنهاد می‌دهم فضلا در سه ماه آینده از کتاب مضاربه تحقیقات انجام دهند ادامه دادند: ما موضوع بحث را از کتاب تحریرالوسیله انتخاب کردیم که 20 مسئله از جلد اول تحریرالوسیله برای نوشتن رساله‌های تحقیقی با 5 شرط قرار دادیم که در سه ماه آینده یعنی تا پایان شهریور باید تحویل داده شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اظهار کردند: این تحقیق نباید از 20 صفحه و 3000 کلمه کمتر باشد و اولویت با تحقیقاتی است که عربی و تایپ شده باشند.

ایشان بهره‌گیری از اقوال، احادیث، استدلال‌ها، نتیجه‌گیری و عدم استفاده از کتاب دیگر، را از دیگر شرایط آن برشمردند و گفتند: در سال جدید تحصیلی در مراسمی از صاحبان تحقیقات برتر با لوح تقدیر و جوایز ارزنده‌ای تجلیل به عمل خواهد آمد.

منبع: خبرگزاری حوزه.